Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Rootbeer86
Movie Buff - 107 Films Ranked
Member Since: Mar 28, 2006
Location: USA
Recent Rankings
100 Lost in Translation (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: It will be remembered as the film that kick-started the careers of Johansson and Coppola, but if anything this movie should also be remembered for its own greatness. Starring Bill Murray as Bob, this film focuses on one man's adventures in a foreign land with hilarious results. Small, poignant, but breathtaking, "Lost in Translation" is a feast for mind and heart.
100 Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: One of the most refreshing and original titles in recent memory, "Eternal Sunshine..." is an ingenius blend of humor and tragedy that follows Joel (Jim Carrey in arguably his best performance to date) as he attempts to erase ex-girlfriend Clementine (the always brilliant Kate Winslet) from his mind, only to have him fall in love with her all over again as the memories vanish forever. Kaufman's screenplay and Gondry's direction are simply excellent, making this an instant classic.
100 Sideways (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: A stunningly complex take on the traditional "road-trip formula," "Sideways" follows Miles and Jack as they indulge in California wine-country over the course of a week. An amazing ensemble performance, a simple yet elegant script, and excellent direction by Payne make this movie on truth and love one of the great independent films of the past decade.
80 Brokeback Mountain (2005) - Aug 13, 2007
70 Corpse Bride (2005) - Aug 13, 2007
15 The Wedding Date (2005) - Aug 13, 2007
100 Mulholland Drive (2001) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Lynch at his finest! In "Mulholland Dr." the audience is first introduced to the characters of Rita and Betty as they try to uncover the mystery of Rita's amnesia. But what begins as story wrapped in noir becomes a meditation on fantasy and reality, as the audience realizes nobody is who they seem to be. Featuring Naomi Watts in the performance that made her famous!
30 Alexander (2004) - Aug 13, 2007
85 Sin City (2005) - Aug 13, 2007
60 The Matrix Reloaded (2003) - Aug 13, 2007
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Rootbeer86. Why not go rank more films, then come back and check it out again?