Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Ruslandgaga
Flick Fan - 57 Films Ranked
Member Since: Sep 10, 2009
Location: Denmark
Bio: Well I love films. I love Stanley Kubrick and Bong Joon-ho. I hate David Cronenberg films.
Recent Rankings
61 Barton Fink (1991) - Sep 12, 2009
Mini-Review: Liked O Brother and The Man Who Wasn't There a whole lot more.
62 Saving Private Ryan (1998) - Sep 10, 2009
Mini-Review: Overrated and dull.
92 The Thin Red Line (1998) - Sep 10, 2009
Mini-Review: Loved it. If you hate slow movies, then you will probably hate this one.
85 Tigerland (2000) - Sep 10, 2009
Mini-Review: Really enjoyed this anti-war film. Colin Farrell was awesome in this.
93 About Schmidt (2002) - Sep 10, 2009
Mini-Review: Made me tear up.
87 Shaun of the Dead (2004) - Sep 10, 2009
Mini-Review: Really funny. Can't wait for the last part of the trilogy.
93 Hot Fuzz (2007) - Sep 10, 2009
Mini-Review: Better than Shaun of the Dead.
91 Scarface (1932) - Sep 10, 2009
Mini-Review: Saw this not too long ago...It was brilliant, and it really wanted me to see more film from that era.
82 Scarface (1983) - Sep 10, 2009
Mini-Review: While entertaining, it's not as good as the 1932 version.
86 The Dark Knight (2008) - Sep 10, 2009
Mini-Review: Really enjoyed this one. Especially the performances of Aaron Eckhart and Heath Ledger were very god.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Ruslandgaga. Why not go rank more films, then come back and check it out again?