Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Sh33pidity
Flick Fan - 83 Films Ranked
Member Since: Mar 16, 2010
Location: UK
Recent Rankings
85 The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) - Apr 04, 2010
Mini-Review: Personally my overall favourite of the three, but that is entirely due to the lack of Golem. He pisses me off so much. As you'd expect, the story is tight and the characters well formed.
85 Shrek 2 (2004) - Apr 04, 2010
Mini-Review: If you liked the first Shrek, you'll like this. Some new characters join the mix in this equally merry tale. As expected, the jokes are great.
88 The Girl Next Door (2004) - Apr 04, 2010
Mini-Review: It just works so well. Especially Timothy Elephat (I can't spell his actual surname) as the bad guy of the piece.
88 Flash Gordon (1980) - Apr 04, 2010
Mini-Review: Ming the Merciless, Flash Gordon (Saviour of the Universe), James Bond and Brian Blessed... What more could you ask for? Some overly camp bad guys? Ok, sure thing. Over the top costumes? Check. Crazy Russian scientist? Done. Quality acting and storytelling... well... you can't have EVERYTHING now can you... Ok, it's not that bad. Go watch.
53 The Tuxedo (2002) - Apr 04, 2010
Mini-Review: Some great moments with fun action, but so many of the jokes are as obvious as the story.
93 The Shining (1980) - Apr 04, 2010
77 Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999) - Apr 04, 2010
Mini-Review: Pretty good. Some jokes miss the mark, but overall a worthwhile comedy.
86 Mission: Impossible (1996) - Apr 04, 2010
Mini-Review: Mission Impossible before it dropped everything for action. My personal favourite of the lot.
90 The Transporter (2002) - Apr 04, 2010
Mini-Review: Action, action, action that's what you want, that's what you get. Fun times.
90 Mars Attacks! (1996) - Apr 04, 2010
Mini-Review: So stupid, it HAS to be good.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Sh33pidity. Why not go rank more films, then come back and check it out again?