Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Slayde
Flick Fan - 74 Films Ranked
Member Since: Oct 2, 2008
Location: Grand Rapids, Michigan, USA, USA
Bio: Hi there. I\'m some 15 year old guy named Sam who digs music and flicks.
Recent Rankings
85 (1963) - Oct 07, 2008
70 King of California (2007) - Oct 03, 2008
95 Kill Bill: Volume 2 (2004) - Oct 03, 2008
90 Kill Bill: Volume 1 (2003) - Oct 03, 2008
90 Juno (2007) - Oct 03, 2008
Mini-Review: The problem with Juno is that it's so awesome on first view (for me anyway), that you're driven to watch it again. And again. And after five times, for me, my opinion of it lessened. Irregardless of this, one of the best movies of the 2000's and fourth best of '07.
95 The Jerk (1979) - Oct 03, 2008
Mini-Review: What an underrated movie. The one thing that Steve Martin should be remembered for. I've been watching this for three or more years and I haven't not laughed once.
70 Jay and Silent Bob Strike Back (2001) - Oct 03, 2008
Mini-Review: Lots of fun, but one of the lesser films in the View Askew canon.
80 Iron Man (2008) - Oct 03, 2008
80 Into the Wild (2007) - Oct 03, 2008
75 The Incredibles (2004) - Oct 03, 2008
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Slayde. Why not go rank more films, then come back and check it out again?