Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
StVeSa
Movie Buff - 175 Films Ranked
Member Since: Apr 17, 2006
Location: USA
Bio: I like all sorts of films, but style and action are very important to me.
Recent Rankings
25 Domino (2005) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Horrible directing, characters, plot, presentation, etc... The only reason this didn't get a 0 is Keira's hotness and Mickey Rourke's awesome.
85 Last Man Standing (1996) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Classically trained Bruce Willis styled action-western, GO! Plots like these don't need to be sharp when the substance is so meaty.
55 Elektra (2005) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Forgettable everything pretty much. What's-her-face's lips drove me insane, I hate those things. Just another comic-inspired cash-in.
70 The Bourne Supremacy (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Okay stuff, not as good as the first one and hardly Buy-Worthy.
75 Jarhead (2005) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Interesting to a degree, not the most interesting war to make a movie about... Not that I want another WWII-inspired ANYTHING.
100 Kill Bill: Volume 1 (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: One of the greatest action-intensive films of all time... Style, action sequences and dialogue come together in a way only Quention Tarantino could do.
90 Alien (1979) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Classically-trained sci-fi horror at it's best.
70 Collateral (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Potential to be something great. Questionable directing style matched with predictable ending makes for a watch once then discard experience.
95 Batman Begins (2005) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Most certainly the way Batman was meant to be, Christian Bale for the win.
80 Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005) - Aug 13, 2007
Mini-Review: The best of the new trilogy, though that isn't saying much. In fact, it is nearly as good as the worst of the original trilogy, which is saying quite a bit.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with StVeSa. Why not go rank more films, then come back and check it out again?