Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Starbrite
Flick Fan - 31 Films Ranked
Member Since: Jul 8, 2010
Location: USA
Recent Rankings
80 Ninja Assassin (2009) - Jul 09, 2010
Mini-Review: Brutal, fast paced and damn it was bloody. This was the movie that came out on Thanksgiving Day. Too bloody for some just right for me. I own this on Dvd that's how much I liked it.
25 The Amityville Horror (2005) - Jul 09, 2010
Mini-Review: Another Hollywood knock off of Amityville Horror. Only thing I liked was Ryan Reynolds plays crazy and still manages to look hot and the special effects have evolved since 70's. Loved original.
45 Green Zone (2010) - Jul 09, 2010
Mini-Review: Not a damon fan but this was a little surprising that I liked him in it. But it was too predictable at times
100 Bridget Jones: The Edge of Reason (2004) - Jul 08, 2010
Mini-Review: One of my favorite chick lit movies. SUcker for british comedy even if the main characters is American with a crappy accent. Long live Bridget Jones, "Wanton Sex Goddes!"
15 Pearl Harbor (2001) - Jul 08, 2010
Mini-Review: Liked the soundtrack, that's about it.
100 Taxi Driver (1976) - Jul 08, 2010
Mini-Review: DeNiro awesome, suspense is tight. Own it love it.
100 Jurassic Park (1993) - Jul 08, 2010
Mini-Review: Special effects were amazing and Spielberg is amazing. Cast: Sam Neil perfect for the movie.
80 Benny & Joon (1993) - Jul 08, 2010
Mini-Review: Good cast and soundtrack and sweet story.
70 Secret Window (2004) - Jul 08, 2010
Mini-Review: Not great and but not totally crap either.
90 Bill and Ted's Excellent Adventure (1989) - Jul 08, 2010
Mini-Review: Typical 80's movie for teenagers. Soundtrack was good cast was goofy,yep I liked it and own it.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Starbrite. Why not go rank more films, then come back and check it out again?