Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Tanuki
Flick Fan - 35 Films Ranked
Member Since: Jun 26, 2006
Location: USA
Recent Rankings
80 Kill Bill: Volume 2 (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Still unbelievable and silly, but less so than the first. Great dialogue and character development, especially toward the end, kept my interest.
70 Escape from L.A. (1996) - Aug 13, 2007
Mini-Review: A guilty pleasure I guess.
75 Shanghai Knights (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Enjoyable. Probably the best of the east-meets-west Jackie Chan buddy movies. Or for that matter, Owen Wilson buddy movies.
40 Super Troopers (2002) - Aug 13, 2007
Mini-Review: I usually like idiot comedies but I tried to watch this with a bunch of friends and we ended up having to stop it halfway because it was just not funny. I hardly ever stop a movie midway.
80 Thirteen Days (2000) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Fairly historically accurate, I've been told.
90 Spanglish (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Adam Sandler really can act and this movie proves it.
55 xXx (2002) - Aug 13, 2007
Mini-Review: You'll feel dumber for having seen it.
70 Pretty Woman (1990) - Aug 13, 2007
Mini-Review: A memorable movie, but not a good one really.
65 Little Shop of Horrors (1986) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Kinda dumb, very weird, very broadway.
80 Old School (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Some laugh-out-loud moments.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Tanuki. Why not go rank more films, then come back and check it out again?