Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
TheLastBaron
Flick Fan - 45 Films Ranked
Member Since: Sep 24, 2010
Location: USA
Recent Rankings
70 Die Hard (1988) - Sep 28, 2010
Mini-Review: Always a fun movie. Now with less killing of helicopters with cars!
70 Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983) - Sep 28, 2010
Mini-Review: Easily the weakest of the three movies, and you can start to see Lucas' passion for marketing with the Ewoks. Why else would someone make an indigenous species of a jungle moon fuzzy little bears? They sell, somehow.
65 The Matrix (1999) - Sep 28, 2010
Mini-Review: Used to love this movie the first few times I saw it. Really opened my mind when I saw it (haw). Watched it again recently on Blu and I just don't enjoy it like I used to.
80 Scott Pilgrim vs. the World (2010) - Sep 28, 2010
Mini-Review: This movie is a blast. Shame that no one went to go see it. A huge majority of my generation would get it, but they're too busy watching Jersey Shore I guess.
45 Cabin Fever (2002) - Sep 25, 2010
Mini-Review: Kind of a slasher film where the slasher is a horrible flesh eating virus. Some good gross out moments but overall not much else.
75 Easy Rider (1969) - Sep 25, 2010
Mini-Review: Love the Ford-esque landscapes, the bizarre transitions, the acid trip sequence, the tragic ending...really love this movie.
75 Serenity (2005) - Sep 24, 2010
Mini-Review: The only things I'd change would be to tighten up the initial introductions and bring the ship's palette out of the blue quite so much. The heavily saturated blue feels like Hollywood color coding for 'action movie.' Otherwise a really great movie.
85 Once Upon a Time in the West (1968) - Sep 24, 2010
Mini-Review: Dearly adore this film. Everything about it just sucked me in. Charles Bronson just isn't as good as Clint at the nameless and laconic gun slinger but Henry Fonda was spot on as the antagonist. Casting against type doesn't happen often enough.
45 Buffy the Vampire Slayer (1992) - Sep 24, 2010
Mini-Review: I wonder every now and again how this movie would have turned out had Joss Whedon gotten what he wanted. His original script eventually turned into The Origin but I'm not so big on 2D Buffy.
55 Batman Begins (2005) - Sep 24, 2010
Mini-Review: An enjoyable film. It borrows from some of the best Batman graphic novels, such as Year One, but it's still a bit ridiculous for priding itself on grounding the Bats in reality. Like for instance, the giant microwave cooker that would also nuke everyone in addition to the water supply. Bah, I sound petty.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with TheLastBaron. Why not go rank more films, then come back and check it out again?