Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jim Jarmusch's Dead Man...
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
TheRealJ-Ro
Film Freak - 630 Films Ranked
Member Since: Jul 27, 2008
Location: Bridgewater, Nova Scotia, Canada
Age: 27
Gender: Male
Status: Single
Message Sent!
500 characters left
Bio: I rank in tiers of 5 (so every ranking will end in either 5 or 0), decided by the following criteria. 100-90 is OUTSTANDING: I do feel like there is such a thing as a "perfect film". I don't dole out 100s very easily. The difference between a 100 and a 95 film is a certain intangible quality I suppose, something that I know will make me always come back to it no matter what; cite it as a monument to what filmmaking and entertainment should be. Any film that makes a 90 and up from me is one I would either recommend in a heartbeat, or one which I feel works extremely well for what it is or goes above and beyond what I would have expected from it. 89-80 is QUALITY: A quality film for me is one which is a strong recommendation or a film which holds some special personal significance or cultural/social significance. 79-70 is SERVICEABLE: A serviceable film for me is one which does its job and is good entertainment either within its own genre or as a stand-alone film. It may or may not be recommended viewing from me, but more often than not it will be. 69-35 is AVERAGE: Since the term "average" is so encompassing, here is how I define it. An average film falls anywhere between something that is not a total flop, that has redeeming qualities, whether it be performances or content, and one which I would not recommend without much cajoling, but has the ability to entertain most people. 34-0 is UNDERWHELMED: A film which makes me underwhelmed is one which really shows nothing to me to make me care about it, nothing which redeems it from being forgotten in the grand scheme of cinema.
Recent Rankings
70 Extremely Loud and Incredibly Close (2011) - Jan 29, 2012
Mini-Review: While aware enough to KNOW when I'm being manipulated by, among other things, the 9/11 plot device, I do have to give props for Sydow's portrayal of a traumatized mute, and the interplay between father and son. But I do have to criticize the young lead's performance. It gets smashed in our faces for two-plus hours that he's extremely damaged, and we get that. But his autism-fueled behavior comes off as more annoying than sad. I found it extremely hard by the end to feel any sympathy for him.
75 Man on a Ledge (2012) - Jan 29, 2012
Mini-Review: I can't see where the hate is coming from. It was a good enough story with what I thought was really good acting from everyone involved (getting that "underrated" vibe from Sam Worthington, and Elizabeth Banks is a real shining star who's been in a lot of movies but isn't the most recognizable face out there). I love Ed Harris and am always happy to see him. I do have to criticize parts of the ending scenes, especially Worthington's leap of faith off a 25-storey building. That was pretty cheesy.
70 Contraband (2012) - Jan 24, 2012
Mini-Review: Ehhh... yeah okay. Nothing phenomenal, but a completely inoffensive viewing experience with solid actors and atmosphere. Everything about it gives it enough to get by without really striving to the next level. It's pretty predictable I guess, with an interesting conclusion, but with a couple of half-assed emotional sub-plots and characters that you don't ever reeeally have to get too invested in. They're just kinda there, and that's okay. I do like Kate Beckinsale though, damn she's sexy.
50 The Darkest Hour (2011) - Dec 30, 2011
Mini-Review: Mostly-invisible alien life-forms that look strangely like Sweet Tooth from the Twisted Metal video games sans the face-paint, which incinerate nameless Russian actors. Once again, I believe this is proof-positive of how forgiving I am towards the Sci-Fi genre. I thought it was going along at a decent-enough pace for much of the movie. It was alright, I can't say I wasn't enjoying myself as least somewhat. Then, yeah, the last 20 minutes or so happened. It was still an okay flick with decent 3D.
90 The Girl with the Dragon Tattoo (2011) - Dec 20, 2011
Mini-Review: I can't really be compelled to give this any better or any worse rating than the original, but in a roundabout way, that's issuing a lot of praise: how many times have we seen American remakes of European movies fall flat on their face and just embarrass themselves? This one definitely does not! David Fincher's adaptation is phenomenal, and story-wise, I find it to be at least parallel (if not slightly better) than 2009's version. Though it removed some things that were probably better left in.
95 Drive (2011) - Dec 12, 2011
Mini-Review: Fuckin' 80's style. Though the characters are very different, "Driver" has the appeal of Rocky Balboa; that guy that's great at one thing, uses that to get by, and has this overwhelming appeal. You can't hate "Driver". Gosling carries the film on his back despite relatively little dialogue; 15 minutes into the film, he's said barely two words, yet you're compelled by him. And the whole ambiance, every conceivable aspect of it, the sound, the visuals... pitch-perfect. This is artistic brilliance.
85 Megan Is Missing (2011) - Dec 06, 2011
Mini-Review: Okay so Criticker thought I was only gonna give this like a 70. I get the criticism about the dialogue and shit, but honestly, how do you think 14 year old inner-city and middle-American teenagers talk? Yeah, pretty much. It can be annoying but the point here is a sense of realism, not comfort. And a lot of this movie is not comfortable. The scene with Megan's life story especially highlights some dark shit that some teenagers do face. It's more than a cautionary tale, it's a disturbing triumph.
50 Apollo 18 (2011) - Dec 04, 2011
Mini-Review: I enjoy the found footage style. Aside from a bit of obvious bad Hollywooding, I think that aspect of the movie really succeeds, and it does a lot of little things right. It gets the atmosphere and cinematography spot-on, it lays out the characters without delving too much into any one individual (I usually prefer more development, but here it really works), it had suspense and scares... I dunno, I'm not sure where the hate comes from. I enjoyed myself. Bear in mind, I'm forgiving to this genre.
65 Bridesmaids (2011) - Nov 23, 2011
Mini-Review: This movie had a shit-ton of hype behind it, which I think makes me instinctively skeptical. However. There were some definite solid laughs (the "Fight Club" line made me lose it) and something of a story to it. 90% of the comedy came from Melissa McCarthy, but, she is so damn funny that it really makes up for something of an un-funny cast outside of her, Wiig, and O'Dowd. But it's a good female buddy comedy - it does the things that, if Sex & The City did them, it wouldn't be such a trainwreck.
80 Immortals (2011) - Nov 14, 2011
Mini-Review: Going in with few expectations, I was pleasantly content with what I received - a stimulating, visually extravagant imagining of the Theseus myth. Obviously it doesn't give much care to the actual accepted myth of Theseus being the son of Gods (or Hyperion for that matter, being one of the twelve Titans). These things are only hinted at in an off-hand manner at best (Theseus not having a father). But. The story is good enough, there's excellent action and again, beautiful visuals. Worth a look!
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with TheRealJ-Ro. Why not go rank more films, then come back and check it out again?