Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
The Searcher
Flick Fan - 16 Films Ranked
Member Since: Mar 12, 2010
Location: UK
Recent Rankings
75 The Big Lebowski (1998) - Mar 13, 2010
Mini-Review: The hillarious, albeit foul-mouthed dialogue, drives this Coen Brothers shaggy dog story of mistaken identity.
90 Days of Heaven (1978) - Mar 13, 2010
Mini-Review: One of the most poetic films ever made, it carries the it's mood right through to the end. Even Richard Gere, looking like he's wandered in from a different movie, can't break the spell or the deserved classic status.
90 Spirited Away (2002) - Mar 12, 2010
80 Rushmore (1998) - Mar 12, 2010
Mini-Review: Engaging and amusing menage-a-trois involving a millionaire businessman, a school teacher and a schoolboy. That makes it sound a bit racey - but it isn't! It is, however, witty, quirky, and at its best, charming.
20 Master and Commander: The Far Side of the World (2003) - Mar 12, 2010
Mini-Review: Tedious "men shouting on sailing ship" film. Very long, but seems longer.
80 Princess Mononoke (1997) - Mar 12, 2010
Mini-Review: One of the best Miyazaki films. Stunning animation, yes; but also a complex storyline which refuses to categorize any of it's characters as simply "good" or "evil".
80 The Prestige (2006) - Mar 12, 2010
Mini-Review: Brilliantly constructed puzzle of a film. Even when you know what's coming, you can't stop it!
75 Monty Python and the Holy Grail (1975) - Mar 12, 2010
Mini-Review: Much like Bergman's "Seventh Seal" - only funnier.
40 Total Recall (1990) - Mar 12, 2010
Mini-Review: The not uniteresting plot lines are soon lost in a hail of gunfire. Pity.
100 Requiem for a Dream (2000) - Mar 12, 2010
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with The Searcher. Why not go rank more films, then come back and check it out again?