Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Introduce Yourself
the Blog Top Ten War Flicks of th...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Your Best TCIs PSIs Kumpels Starred Reviews Wishlist
Random Film
Tripwyre
Film Freak - 711 Films Ranked
Member Since: Mar 26, 2007
Location: Vancouver, BC, Canada
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
95 Inglourious Basterds - Mar 18, 2010
Mini-Review: A significantly different film than what it was sold as. This is Tarantino's best script since Pulp Fiction, and his best work ever in the director's chair. I really admire the way he chose to tell this story, in a string of long, detailed, dialogue-driven scenes. That's exactly what you'd expect from the man, but it's not what you expect from a WW2 revenge story. The foreign cast shines, particularly Waltz, Laurent and Brühl. A darkly funny slice of revisionist escapism. It's tense.
49 Lakeview Terrace - Mar 17, 2010
Mini-Review: I can't in good conscience give this a passing grade, because in many ways, this is a terrible, terrible film. And yet, somehow, both in spite of and because of its badness, it is so compulsively watchable. The cast gathered for this awful script is actually pretty good, and they elevate the material somewhat. They do struggle at times, with unintentionally hilarious results. SLJ's character changes his motivations on the fly, but it's doesn't make him seem unpredictable, just poorly written.
60 High Anxiety - Mar 05, 2010
Mini-Review: In terms of comedy it's definitely one of Brooks' lesser efforts, but as a love letter to all things Hitchcock, it's a great success. The film perfectly recreates moments from all sorts of Hitchcock classics, and film buffs get to feel clever for knowing what's being spoofed. Still, while there are several great gags that had me laughing quite hard, the over-arcing plot tying it all together isn't enough to hold interest. For a Hitchcockian comedy, I prefer Dave Foley's The Wrong Man.
9 Year One - Mar 05, 2010
Mini-Review: Pretty painful. There are a few extended cameos that draw some quality laughs, but they manage to taint every joke that works by dragging it out too long or putting something stupid on the end of it. Every. single. one. I'm assuming this is a product of the writer's strike? There's no other explanation for how awful the script is. Non-stop poop and fart jokes, none of which are particularly funny. Harold Ramis, what the hell are you doing?
94 Up in the Air - Mar 04, 2010
Mini-Review: A terrific film that has stayed on my mind for longer than I thought it might. I knew I liked it immediately, but my overall appreciation has only grown with time. This is Reitman's best film yet, and his directorial skill continues to evolve with each film. He strikes a perfect tone here, really capturing the isolation and hidden sadness of this modern life. All three leads give terrific work, but it's the brief roles that stuck with me - Simmons especially. Not perfect, but pretty damn great.
50 Sex Drive - Mar 03, 2010
Mini-Review: Completely predictable and largely forgettable, but I laughed more than I'd care to admit. There are some really funny gags in this movie, but overall it's a mixed bag. Clark Duke makes it watchable for the most part, and Marsden breathes life into his cliche of a character. Also: the girls. Oh, the girls! But it's not enough. The movie surprised me by not being total crap, but it stretches its thin plot too far. Its best quality is that it should springboard Duke into getting bigger roles.
57 Contact - Feb 01, 2010
Mini-Review: Left me feeling infuriated just as often as it wowed me. "If you won't try to convert aliens to our silly earth religions, then NO SPACE FOR YOU." What?!? Foster gives a valiant effort but some of the acting is atrocious (McConaughey and Busey, I'm lookin' at you). Even the great John Hurt is kind of annoying here. For their time the visual effects are strong, and the climax of the film is great. It's just lacking something. For a film dedicated to Sagan, I'm not sure he would approve of this.
75 The Day the Earth Stood Still - Jan 29, 2010
Mini-Review: I respect the film a lot -- Wise makes strong use of light and shadow, and of course Rennie is excellent as Klaatu -- but it's just so campy and unintentionally hilarious. That might be a reflection of its time (doctors smoking cigarettes), but it's still funny. I saw it in the theatre with friends and we couldn't help but riff on it where appropriate (Klaatu: "One day Bobby I'll tell you about a train that doesn't need tracks." [whistle BTTF theme]). The kid playing Bobby is an absolute riot.
56 The Late Shift - Jan 25, 2010
Mini-Review: Decently entertaining dramatization that has become increasingly interesting in light of recent events. Higgins does a good job of capturing Letterman, but the guy playing Leno isn't nearly as good. Not that it matters too much, as Kathy Bates' Helen Kushnick is the real star here, and what an insufferable bitch she is. Leno is shown here to be innocently naive for the most part so it's tough to imagine Jay doing this sort of thing again without Helen. Maybe he wasn't so innocent after all.
16 The Return of Jafar - Jan 18, 2010
Mini-Review: As a child I remember being quite upset the day my VCR ate this tape (and subsequently died). Something about Genie-Jafar was unspeakably awesome to young me. Retrospectively, I mourn the loss of my VCR. It killed itself instead of finishing this, using its last breath to mangle the film forever. It was trying to protect me.
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Tripwyre. Why not go rank more films, then come back and check it out again?