![]() |
currently at ...
|
|
||||||||
TryTranscend | |
![]() |
Movie Buff - 499 Films Ranked
Member Since: May 9, 2008
Location: Cocoa Beach, Florida, USA
|
|
Bio: Movie log started November 25, 2007.
My scoring system is pretty simple. The number and than . how close it is to the next level. Converted to a 100 point system for Criticker. Example - Bigger Than Life recieved a 7.8 (78). It is .2 (2) away from 8's (80) description. 10 - impossible to get, perfect movie 9 - must see immediately, very best of cinema 8 - still very good, need to be seen 7 - good movie with some flaws, still worth seeing 6 - decent movie with flaws, see it but don't go out of way 5 - generic 4 - bad with alot of flaws, depends on the person 3 - seriously bad with a ton of flaws, avoid 2 - horrible, consisting of nothing good, don't bother 1 - the worst of the worst 0 - impossible to get, not even a movie | |

| 64 | Men in Black III (2012) - May 29, 2012 |
| 80 | A Trip to the Moon (1902) - Apr 25, 2012 |
| 70 | Battle Royale (2000) - Mar 25, 2012 |
| 79 | The Comedians of Comedy (2005) - Feb 08, 2012 |
| 72 | The Fearless Freaks (2005) - Jan 18, 2012 |
| 77 | A Beautiful Mind (2001) - Jan 08, 2012 |
| 59 | The Night of the Hunter (1955) - Nov 27, 2011 |
| 67 | Antichrist (2009) - Nov 10, 2011 |
| 86 | Island of Lost Souls (1933) - Oct 22, 2011 |
| 73 | Punisher: War Zone (2008) - Oct 07, 2011 |
| Directors | Sylvain Chomet |
| Writers | Charlie Kaufman |
Criticker.com © 2004-2012 - All Rights Reserved -
Privacy Policy |
Abuse Policy |
Contact |
About Us |
APIs |
Advertising & Press |
RSS8,146,000 Movie Rankings and Counting... |