Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Ununnilium
Film Freak - 777 Films Ranked
Member Since: Oct 22, 2010
Location: Pittsburgh, PA, USA
Recent Rankings
69 Father of the Bride Part II (1995) - May 29, 2012
Mini-Review: This movie is a bit difficult; it has some really strong, genuinely funny or heartwarming moments... and some really, REALLY painful scenes. And, of course, a fair amount that's inoffensive but seriously cliched. (The soundtrack absolutely tries to *suffocate* you in schmaltz.) Steve Martin is far better than I expected, but Eugene Levy could be cut out and massively improve the plot. Overall, there's some really bad parts, but if you know what to fast-forward through, it's a nice story.
65 Fight Club (1999) - May 19, 2012
Mini-Review: The first rule of Fight Club is that if you think it's insightful, you're an idiot. That said, I can't completely hate it. While anything to do with the middle-school anarchist fantasy bogs things down completely, the scenes of Ed Norton and Brad Pitt or Norton and Bonham Carter just interacting, playing off each other, are straight-up FUN. And everything after [SPOILERS] he discovers he's become a B-list Batman villain (Tyler-Face!) is way more interesting than what's come before.
2 Rabbit Test (1978) - May 07, 2012
Mini-Review: This movie is the anti-Airplane. It's one unfunny joke after another. Unfunny in the foreground, unfunny in the background, quick, subtle unfunny, carefully built-up unfunny, running unfunny gags, physical unfunny humor, you name it. And I need to watch Birth of a Nation and Triumph of the Will now, just to see if I can find a more racist movie. In summary, I'll quote the words of the film's one and only reasonable character: "Bullshit!" (takes off coat, storms out of movie)
92 The Avengers (2012) - May 06, 2012
Mini-Review: Excellent. It feels like they took all the best parts of all the other movies, cut out all the fat, and wove them together into a whole stronger than the parts. The characters play off each other nicely, the script is strong, and the action scenes do everything right that films like Transformers have done wrong. (And do I even need to mention that it's awesome as an adaptation of the comics?) A triumph of pure craftsmanship.
21 Antisex (2008) - May 05, 2012
Mini-Review: This movie is terrible, but in a completely different way than I expected. It treats asexuals as if they were part of a bizzare new-age pseudo-hippie anti-sexuality movement, rather than, y'know, an actual sexual orientation. (Apparently there is an antisex movement in Russia, but it's super-conservative, so WTF.) There's some really imaginative and creative moments in here, but it's in the service of a script that's not only offensive, but also totally fails on a pure romantic comedy level.
79 They Might Be Giants (1971) - Apr 08, 2012
Mini-Review: It's a movie with interesting ideas, but bogged down largely by being a product of the 1970s. George C. Scott is excellent, of course, doing an expressive, authentic Holmes with just a hint of Doctor Who, and Joanne Woodward is up to the acting challenge. But, while "strength in nonconformity" is a strong theme, the simplistic "crazy is good" execution is lacking. (I do like the scene of them gathering up and marching down the street, though; if only it was all so stylized!)
82 Primer (2004) - Apr 07, 2012
Mini-Review: This is a puzzle movie, but the problem is, a couple of the puzzle pieces don't seem to be anywhere in the box. The ideas are strong, but the climax is horribly obfuscated, completely disrupting both the progression of the plot and the development of the characters. That said, the ideas are strong, the characters act like people, and really, it's not as confusing as people say - well, up until it all falls apart. I'm glad for the experiment, and I hope Carruth's next movie fixes these flaws.
64 Junior (1994) - Apr 01, 2012
Mini-Review: This is a weird movie, and not just for the obvious reasons. It's oddly underplayed, almost as if the script was originally intended for a serious drama about an experimental male pregnancy. And I could actually see that working - but if that's what you wanted, why would you cast Arnold!? On the other hand, there are some good performances in here, with Emma Thompson being the standout.
80 Die Hard (1988) - Mar 30, 2012
Mini-Review: Okay, bad parts: The stupid LAPD boss and the stupid FBI people, plus some of the one-liners. Other than that, tho, this is an excellent action movie, made better by the fact that it spends time getting all its pieces into place. I can see why it spawned so many sequels and imitators. (Also, I'm glad Carl Winslow was able to get that raise after this and move to Chicago. He deserves it.) (Also also, Alan Rickman rocks. So hard.) (Yes.)
88 Eraserhead (1977) - Mar 26, 2012
Mini-Review: It's difficult to faithfully portray the logic, focus, and associations of a dream, but this does so well. (For the most part - a couple of moments feel like "Hey, here's a bit of imagery I thought would look cool!) A good examination of the things that someone who's not sure they're ready to be a father worries about.