Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
V1ncent
Flick Fan - 21 Films Ranked
Member Since: Oct 7, 2007
Location: Sundsvall, Sweden
Bio: Huge moviefan / Musician / Martial Artist /former boxer / really loveable! ;)
Recent Rankings
83 Never Back Down (2008) - Sep 05, 2009
Mini-Review: Whilst talking about fight-movies as such, there is only ONE movie worth mentioning above all.... and that movie is Kara-te Kid. The first one, not the 2 sequels and exceptionally NOT the 4th in the franchise. Revenge, action and purpose has always been 3 strong things in film but in this one it has a purpose. They kept it from the ring, above the law, withing the limits of human strength. And they brought the "new" art of MMA into movies wich I myself found very interesting. Especially Djimon H
57 Inglourious Basterds (2009) - Sep 05, 2009
Mini-Review: Without seeing the original, I just have to say that this was a movie worth seeing. Not just because it was a Tarrantino-film, but because it gave away a message that couldn't be seen in another film exploring the era of world war 2. But as it was a Tarrantino-film, there is only one thing to be said about it.... This is NO "Reservoir Dogs" or "Pulp Fiction", not even a "From Dusk til Dawn" ...... it had some qualities that gave away it's Tarrantino-ness like "Kill Bill 1-2! did, but not much at
80 Last Action Hero (1993) - Oct 07, 2007
Mini-Review: Action is "Arnies" speciality, but here he shows us that really can act aswell. Entertaining plot with a half-descent cast and an awesome soundtrack!
70 Snatch (2000) - Oct 07, 2007
Mini-Review: Not the best, but I have definately seen worse. And Pitt shows us that he really is a great actor!
90 Joe Dirt (2001) - Oct 07, 2007
Mini-Review: Jeeeesus marie and a bag of sand what a hilarious film. Spade has never been funnier!
35 Constantine (2005) - Oct 07, 2007
Mini-Review: Terrible film with nothing more to show for than a not-half-bad videogame afterwards!
100 Ali (2001) - Oct 07, 2007
Mini-Review: Absolutely one of the best movies ever made, with an astonishing performance from Smith as the never-dying legend Muhammad Ali (Cassius Clay/X)!
80 Deep Blue Sea (1999) - Oct 07, 2007
Mini-Review: Jaws was great but it never made me hold my breath. Deep Blue Sea succeded where Jaws failed. Intense scenes with a great performance from Jane and Jackson!
65 Romeo + Juliet (1996) - Oct 07, 2007
Mini-Review: Great screen-adaption from the greatest lovestory ever told.
20 War of the Worlds (2005) - Oct 07, 2007
Mini-Review: I don't even have the words. The only thing good in the movie is Fannings performance.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with V1ncent. Why not go rank more films, then come back and check it out again?