Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
WalkenRoll
Cinema Addict - 1282 Films Ranked
Member Since: Dec 13, 2011
Recent Rankings
90 Memories of Murder (2003) - May 24, 2012
Mini-Review: One of the best Korean films I've seen. Brilliant acting by the two leads, and realistic, in that its based on a true story, but also manages to insert humour into a very serious situation. If it holds up on further viewings though, time will tell. Not that I plan on watching it again for a while yet.
65 Pride and Glory (2008) - May 24, 2012
Mini-Review: Nothing you havn't seen before done better in a handful of other films.
60 The Innkeepers (2011) - May 23, 2012
Mini-Review: I just don't know. It was sort of creepy, due to the sound design (if you can, watch it with headphones or a really good set up) but otherwise it was trying too hard to be different from everything else and ended up just being the same - if that makes sense. It isn't the revolution in horror all these 4 and 5 star reviews I keep reading were talking about, I have no idea where that came from. I suppose I've seen too many films to just not know whats going to happen, perhaps ruined it for myself
70 Multiplicity (1996) - May 23, 2012
Mini-Review: I miss Michael Keaton. He was great in these screwball roles, hard to think that he actually a pretty decent Batman too.
90 The Raid: Redemption (2011) - May 23, 2012
Mini-Review: The best action film I've seen in god knows how long. intense, and the score, whilst you might not think it makes that much difference, is amazing.
70 London Boulevard (2010) - May 22, 2012
Mini-Review: Not bad, although the ending sort of ruined everything
80 Sonatine (1993) - May 21, 2012
Mini-Review: Not what I expected. When it's violent, it's really violent. But it boils down the Yakuza to what it most likely is - a group of people sent nowhere, killing time waiting to do whatever it was they were sent there to do in the first place - featuring rock paper scissors style russian roulette.
65 Merantau (2009) - May 21, 2012
Mini-Review: In trying to hard to have a meaningful plot, you sit bored or indifferent until the next fight scene. Not a bad first effort from the guys behind The Raid, but, obviously, I'm expecting The Raid to blow this out of the water.
70 Mystery Team (2009) - May 16, 2012
Mini-Review: When it's funny, it's really funny. Although, its only funny because Donald Glover is in it, and he's very funny. Funny.
60 Event Horizon (1997) - May 15, 2012
Mini-Review: Meh. Still it's Paul W.S. Anderson's best film...which isn't saying much. It starts decent enough, and then just slowly descends into predictable horror cliches
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with WalkenRoll. Why not go rank more films, then come back and check it out again?