Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Great supporting actors...
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
aaasolanki
Flick Fan - 88 Films Ranked
Member Since: Aug 23, 2009
Location: Mumbai, Maharashtra, India
Bio: I work in the IT industry. Interested in technology, movies, books, food and travelling.
Recent Rankings
76 Beyond Borders (2003) - Apr 15, 2012
Mini-Review: Nice, serious and hard-hitting movie minus all the flimsiness. Takes a good look at dark side of aid-relief work and highlights the horrible situation in the war-torn places of the world. Clive and Angelina's love story was not really needed in the movie, IMHO.
78 The Lincoln Lawyer (2011) - Mar 08, 2012
65 The Switch (2010) - Mar 08, 2012
71 Due Date (2010) - Mar 08, 2012
69 Insidious (2010) - Mar 08, 2012
Mini-Review: Seen better horror movies than this one. A bit along the lines of Paranormal Activity. The plot too is a tad complicated to grasp.
78 The Girl with the Dragon Tattoo (2010) - Mar 08, 2012
Mini-Review: Graphic scenes in the movie and a disturbing theme involving abuse against women. Not for the thin-skinned or the squeamish folks. The movie manages to hold your attention throughout the length though the plot might seem a little complicated.
78 50/50 (2011) - Feb 19, 2012
Mini-Review: A very believable story of a young man who discovers he has got cancer, has his life changed over it and how he beats it to start a new life. Very inspirational and well acted and directed movie.
64 Jerry Maguire (1996) - Feb 19, 2012
Mini-Review: Over-rated movie, if you ask me. Has Tom Cruise written all over it though Renee is pretty good through the movie. The movie's got a really nice and sweet ending.
52 Ghost Rider: Spirit of Vengeance (2012) - Feb 19, 2012
Mini-Review: Not a worthy sequel to the original instalment. The movie is cartoonish and the coolness character of Ghost Rider has been horribly messed around with. The plot too is a little complicated.
73 My Best Friend's Wedding (1997) - Jan 29, 2012
Mini-Review: The characters are too much on paper. Not very real life, if you ask me. The first half of the movie is boring for some reason. May be because Julia Roberts in not really into her own. The latter half is exciting and moving.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with aaasolanki. Why not go rank more films, then come back and check it out again?