Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Great supporting actors...
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
aboynhisgod
Flick Fan - 10 Films Ranked
Member Since: Jun 29, 2009
Location: USA
Recent Rankings
65 The Proposal (2009) - Jun 29, 2009
Mini-Review: A very well made romantic comedy, but it contains much sexual innuendo, some near nude scenes and a mixed pagan worldview with positive references to pagan beliefs that warrant extreme caution.
65 Séraphine (2008) - Jun 29, 2009
Mini-Review: This absorbing French movie has a Romantic view of artistic expression and a tragic ending, but it honors the Christian muse of the title character.
65 My Sister's Keeper (2009) - Jun 29, 2009
Mini-Review: An ultimately depressing story about a family trying to cope with a situation where one of their daughters is suffering from a deadly strain of leukemia. Despite some positively touching scenes between the family members, the movie suffers from a nihilistic humanist tone that results in a depressing ending.
65 Moon (2009) - Jun 29, 2009
Mini-Review: A beautiful-looking science fiction movie that%u2019s also an intense character study. Not as inspiring as it could have been and contains plenty of strong foul language and brief sexual content, which require extreme caution.
94 The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) - Jun 29, 2009
Mini-Review: An excellent, suspenseful thriller with a strong Christian, redemptive worldview, but it is marred by a whole lot of strong foul language and some intense, very strong depicted violence where people are shot multiple times.
94 The Hurt Locker (2009) - Jun 29, 2009
Mini-Review: A compelling, suspenseful war drama. Extremely well written and well directed, but contains very strong wartime violence and plenty of foul language, so extreme caution is advised.
94 Away We Go (2009) - Jun 29, 2009
Mini-Review: A winsome, sometimes hilarious, very well acted comedy. It has some redemptive, uplifting moral messages about home, love and family, but it could be more positive and contains too much unnecessary foul language, including some very crude sexual references.
95 The Stoning of Soraya M. (2008) - Jun 29, 2009
Mini-Review: This compelling and emotional movie represents what occurs all too often in some Islamic countries.
69 Imagine That (2009) - Jun 29, 2009
Mini-Review: With little negative content but some magical elements, this is a heartwarming, funny movie showing the love that can grow between a father and a daughter.
99 Up (2009) - Jun 29, 2009
Mini-Review: Another heartfelt, family-friendly, utterly delightful animated classic from the wonderful team at Pixar and Disney.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with aboynhisgod. Why not go rank more films, then come back and check it out again?