Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Great supporting actors...
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
addwillis
Film Freak - 575 Films Ranked
Member Since: Feb 22, 2011
Location: Coggeshall, Essex, UK
Featured Reviews
92 Hot Fuzz (2007) - Feb 23, 2011
Mini-Review: Hot Fuzz is British comedy at its best. Laugh a minute gags and parodies throughout this proper British cop comedy action movie. Inferior to the classic Shaun of the Dead but still unique and querky in its own right.
94 Amélie (2001) - May 02, 2011
Mini-Review: Quirky and hilarious masterpiece. Its a perfectly made dream world created by Jean-Pierre Jeunet that just sweeps you off your feet for two hours. Its one of those feel good, heartwarming stories.
97 Inception (2010) - Feb 23, 2011
Mini-Review: I was completly immersed by the whole Inception experience. Its so clever and perfectly crafted it will go down in history. This movie has raised bar for thought-provoking thrillers, through its incredible multi-layered story about the nature of dreams.
85 3:10 to Yuma (2007) - Feb 25, 2011
Mini-Review: Christian Bale and Russell Crown are simply brilliant in this movie. They both really make this movie along with many of the supporting roles (Foster). A proper good modern western thats a pleasure to watch.
50 Aliens (1986) - Apr 18, 2011
Mini-Review: Alien was a brilliant suspensful horror movie that I adored. I cant beleive James Cameron managed to single handedly ruin the franchise from the suspense filled orignal to a senseless ridiclous shoot out with mindless aliens.
88 True Romance (1993) - Mar 07, 2011
Mini-Review: One of Tarantinos best scripts hes written, proving again why his career has become so succesful, from such an early stage. Top cast, and great entertainment. Although it has a slightly bizare soundstrack choice by Hans Zimmer and Tarantino didnt actually direct this feature, its still a fun romance, packed with violence. Top movie.
99 Goodfellas (1990) - Feb 23, 2011
Mini-Review: Its a scorsese classic. One of the ultimate gangster movies of all time. Absolutly flawless visuals, soundtrack and acting by all the cast.
90 The Avengers (2012) - May 04, 2012
Mini-Review: Best. Superhero. Movie. Ever!
93 Magnolia (1999) - May 07, 2012
Mini-Review: So pleasantly surprised by the cinematic genius of Anderson in Magnolia. The stories has got so many interesting characters that kept me grip to the final scene. The camera work and long shots are just such a joy to watch. Cant wait to see what Paul Thomas Anderson can produce next.
98 The Godfather (1972) - Feb 23, 2011
Mini-Review: The Godfather is a perfectly crafted masterpiece. So many intense scenes, brilliant acting by all the characters and dark dynamic cinematography. The score is so beautiful and unforgettable. Its just such a powerful gripping film which I will carry on to watch over and over again.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with addwillis. Why not go rank more films, then come back and check it out again?