Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Great supporting actors...
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
admiralmpj
Cinema Addict - 1479 Films Ranked
Member Since: Jul 12, 2010
Location: Glendale, California, USA
Bio: I work with TV, but I love movies.
Recent Rankings
75 Easy A (2010) - Sep 23, 2010
85 Generation Kill (2008) - Sep 14, 2010
60 The Kids Are All Right (2010) - Sep 12, 2010
Mini-Review: I'm sorry to buck the tide, but this is a poor script for such a critically acclaimed picture. And to involve a certain romantic entanglement midway through the picture kinda undercut the point of the picture. What happened to positive portrayals of Gays and Lesbians? Why go Hollywood?
70 The Stunt Man (1980) - Sep 01, 2010
60 Out of Time (2003) - Sep 01, 2010
70 The Martian Chronicles (1980) - Sep 01, 2010
80 Get Low (2010) - Aug 29, 2010
Mini-Review: Mixing genres? Blending humor and tragedy in an AMERICAN film? Why, it can't be done. It couldn't possibly work. Yet...
65 Julius Caesar (1953) - Aug 27, 2010
55 The Money Pit (1986) - Aug 27, 2010
80 Bunny Hugged (1951) - Aug 27, 2010
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with admiralmpj. Why not go rank more films, then come back and check it out again?