Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Great supporting actors...
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
afzal
Flick Fan - 22 Films Ranked
Member Since: Aug 28, 2009
Location: Switzerland
Recent Rankings
80 The Truman Show (1998) - Aug 28, 2009
Mini-Review: I don't like Carey much, but this was a good film despite having him in it
90 Blazing Saddles (1974) - Aug 28, 2009
Mini-Review: One of Mel's very best (behind Young Frankenstein)
78 Who Framed Roger Rabbit (1988) - Aug 28, 2009
Mini-Review: Super story, great effects for the time, funny plot
50 WALL·E (2008) - Aug 28, 2009
Mini-Review: I just didn't like this film, and nor did anyone in my family.
80 Finding Nemo (2003) - Aug 28, 2009
Mini-Review: Great father-son story
80 Ice Age: The Meltdown (2006) - Aug 28, 2009
Mini-Review: Funny as ever.
70 Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005) - Aug 28, 2009
Mini-Review: If only they had a better actor playing Anakin!
85 Sky Captain and the World of Tomorrow (2004) - Aug 28, 2009
Mini-Review: Much overlooked film. Well executed, very cinematic.
68 The Day After Tomorrow (2004) - Aug 28, 2009
Mini-Review: The premise is not great (an ice age in a few weeks?) but the story plays quite well and the effects are good.
70 2001: A Space Odyssey (1968) - Aug 28, 2009
Mini-Review: A cinematic and special effects break-through for it's time. Who can ever forget HAL?
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with afzal. Why not go rank more films, then come back and check it out again?