Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jason Statham: great, h...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
annntsy
Movie Buff - 224 Films Ranked
Member Since: Apr 1, 2010
Location: USA
Recent Rankings
90 Cool Runnings (1993) - Apr 19, 2010
Mini-Review: YES!!!
65 Almost Famous (2000) - Apr 19, 2010
Mini-Review: I know everyone loves this movie, but I remember being left with a sort of grimy feeling after watching it every time. It has been years, but I remember being especially put off by the insistence to corrupt the kid- supposedly a glorious scene. I really wouldn't even want to be friends with any of the characters if I met them in real life. Maybe I just don't get the appeal of being a groupie-sacrificing meaningful interactions just to feel close to someone else's fame? Looks so unfulfilling.
70 Saw II (2005) - Apr 19, 2010
Mini-Review: Not sure how to give this a numerical rating, as it fulfills its duty to keep you watching for the length of the movie and creeps you out and makes you think how much it would suck to be one of them. But it's also really only worth it the first time you watch it. I like the Saw series, but more as guilty pleasures of horror movies with a bit of a point.
80 As Good As It Gets (1997) - Apr 19, 2010
85 A Good Year (2006) - Apr 19, 2010
Mini-Review: Uplifting, remember to look at the big-picture-type movie.
60 Raising Arizona (1987) - Apr 19, 2010
65 The Mummy (1999) - Apr 19, 2010
Mini-Review: Entertaining but not earth-shattering.
80 Maverick (1994) - Apr 19, 2010
80 Waking Life (2001) - Apr 19, 2010
Mini-Review: It's been years, but I remember it being thought-provoking, to say the least.
60 America's Sweethearts (2001) - Apr 19, 2010
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with annntsy. Why not go rank more films, then come back and check it out again?