Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jason Statham: great, h...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
bamboozled
Flick Fan - 27 Films Ranked
Member Since: Apr 19, 2011
Location: Boulder, CO, USA
Recent Rankings
90 Martha Marcy May Marlene (2011) - Mar 31, 2012
Mini-Review: The film establishes a wonderfully uncomfortable mood early and manages to hold it throughout. Olsen's performance lives up to the hype.
95 Alien (1979) - Mar 31, 2012
Mini-Review: Science fiction meets slasher film. The suspense is masterfully developed and the protagonist is a pro-active and generally awesome woman. A true classic.
42 Drive Angry (2011) - Jul 09, 2011
Mini-Review: No tension. No drama. Another terrible Cage performance.
72 Red Heat (1988) - Jul 09, 2011
92 Ratatouille (2007) - Jul 09, 2011
Mini-Review: Excellent animation and entertaining story.
91 How to Train Your Dragon (2010) - Jun 26, 2011
Mini-Review: Entertaining with excellent animation.
96 The Hustler (1961) - Jun 03, 2011
Mini-Review: One of my all-time favorites. A movie that transcends the subject matter. A couple of wonderful quotes throughout. Superb performances by Piper Laurie, Paul Newman and George C. Scott.
84 Spirited Away (2002) - May 03, 2011
Mini-Review: Interesting and fascinating animation but slow at parts.
90 A Prophet (2009) - May 03, 2011
93 The Hand That Rocks the Cradle (1992) - May 02, 2011
Mini-Review: Suspenseful and edgy. An outstanding performance by a number of the actors but Ernie Hudson really shines here in a smaller role.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with bamboozled. Why not go rank more films, then come back and check it out again?