Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jason Statham: great, h...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
baslow
Flick Fan - 50 Films Ranked
Member Since: Feb 1, 2010
Location: New York, NY, USA
Bio: Old movie buff.
Recent Rankings
96 Brazil (1985) - Feb 08, 2010
96 Sita Sings the Blues (2008) - Feb 08, 2010
Mini-Review: An animated wonder. Written, directed, drawn, animated, and produced by one woman, Nina Paley. Uses several distinct animation styles and both contemporary Indian-inflected music and the songs of 1930's American singer Annette Hanshaw to tell the stories of both Sita's painful breakup with her man (Rama) and Paley's own breakup with hers. It is funny, touching, lively, intimate epic. Available free for streaming or download or purchasable online.
55 Flashdance (1983) - Feb 08, 2010
93 The Wages of Fear (1953) - Feb 08, 2010
95 Breathless (1960) - Feb 08, 2010
95 Out of the Past (1947) - Feb 08, 2010
90 Rope (1948) - Feb 08, 2010
88 Deliverance (1972) - Feb 08, 2010
98 Shadow of a Doubt (1943) - Feb 08, 2010
93 Dog Day Afternoon (1975) - Feb 08, 2010
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with baslow. Why not go rank more films, then come back and check it out again?