![]() |
currently at ...
|
|
||||||||
bialins | |
![]() |
Flick Fan - 43 Films Ranked
Member Since: Apr 22, 2012
Location: brasilia, distrito federal, Brazil
|
|
Bio: And it came to me then. That we were wonderful traveling companions but in the end no more than lonely lumps of metal in their own separate orbits. From far off they look like beautiful shooting stars, but in reality they\'re nothing more than prisons, where each of us is locked up alone, going nowhere. When the orbits of these two satellites of ours happened to cross paths, we could be together. Maybe even open our hearts to each other. But that was only for the briefest moment. In the next instant we\'d be in absolute solitude. Until we burned up and became nothing.\"
— Haruki Murakami (Sputnik Sweetheart)
| |

| 92 T8 | Kill Bill: Volume 1 (2003) - Apr 27, 2012 |
| 93 T8 | The Exorcist (1973) - Apr 27, 2012 |
| 92 T8 | The Avengers (2012) - Apr 27, 2012 |
| 93 T8 | The Girl with the Dragon Tattoo (2011) - Apr 22, 2012
"Too violent and damn good."
|
| 94 T9 | Girl, Interrupted (1999) - Apr 22, 2012 |
| 90 T7 | Let the Right One In (2008) - Apr 22, 2012 |
| 80 T4 | The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005) - Apr 22, 2012 |
| 98 T10 | Raise the Red Lantern (1991) - Apr 22, 2012 |
| 100 T10 | Howl's Moving Castle (2004) - Apr 22, 2012 |
| 67 T2 | Dream House (2011) - Apr 22, 2012 |
Criticker.com © 2004-2013 - All Rights Reserved -
Privacy Policy |
Abuse Policy |
Contact |
About Us |
APIs |
Advertising & Press |
RSS |
Terms & Conditions10,057,000 Movie Rankings and Counting... |