![]() |
currently at ...
|
|
||||||||
bizort | |
![]() |
Film Freak - 973 Films Ranked
Member Since: Jul 16, 2006
Location: USA
|

| 40 T3 | Fortress (1993) - May 10, 2013 |
| 92 T10 | The Place Beyond the Pines (2013) - May 05, 2013
"I probably rate this too high for personal reasons but it's a very good story that doesn't let you know it's going to end, which is fairly original and a nice touch. It's a story of two men from opposites sides who aren't all that different and how their choices affect not only themselves but the next generation as well. Bradley Cooper is annoying yet again but the rest of the cast does a fantastic job."
|
| 50 T4 | She's Gotta Have It (1986) - May 04, 2013 |
| 55 T4 | Con Air (1997) - May 03, 2013
"Enjoyable but comically bad"
|
| 75 T7 | Ali (2001) - May 03, 2013 |
| 50 T4 | Remember the Daze (2007) - May 01, 2013
"Like Dazed and Confused except with Dazed, it takes you to a time and place, a real setting. This film is supposed to take place in 1999 but nothing shows that, except for the soundtrack. Beyond that, cliche and mediocre."
|
| 56 T4 | New Jack City (1991) - Apr 30, 2013 |
| 85 T9 | Project Nim (2011) - Apr 19, 2013 |
| 80 T8 | Kill Bill: Volume 2 (2004) - Apr 18, 2013 |
| 45 T3 | Happythankyoumoreplease (2010) - Mar 23, 2013
"I don't know why the couple are in this film. The only plot that is even remotely interesting is the main character and the little boy but the film tries to deviate from it as often as possible. Josh Radnor is terrible at everything creative."
|
Criticker.com © 2004-2013 - All Rights Reserved -
Privacy Policy |
Abuse Policy |
Contact |
About Us |
APIs |
Advertising & Press |
RSS |
Terms & Conditions10,045,000 Movie Rankings and Counting... |