Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
brandonsmith
Flick Fan - 20 Films Ranked
Member Since: Apr 7, 2011
Location: Jonesborough, Tennessee, America, USA
Recent Rankings
95 The Dark Knight (2008) - Apr 08, 2011
Mini-Review: Dark, complex and unforgettable, The Dark Knight succeeds not just as an entertaining comic book film, but as a richly thrilling crime saga.
68 Jackass 3-D (2010) - Apr 08, 2011
Mini-Review: The Jackass gang might be running out of gross-out stunts, but this installment contains plenty of brilliantly brain-dead comedy - and the visuals add a pungent new dimension.
73 Jackass: Number Two (2006) - Apr 08, 2011
Mini-Review: Better than any sequel to a movie of a television show has a right to be, Jackass Number Two dares you not to laugh.
63 Jackass: The Movie (2002) - Apr 08, 2011
Mini-Review: There's a good chance you'll be laughing hysterically at one stunt, but getting grossed out by the next one in this big screen version of the controversial MTV show.
70 Shutter Island (2010) - Apr 08, 2011
Mini-Review: It may not rank with Scorsese's best work, but Shutter Island's gleefully unapologetic genre thrills represent the director at his most unrestrained.
59 The A-Team (2010) - Apr 08, 2011
Mini-Review: For better and for worse, Joe Carnahan's big-screen version of The A-Team captures the superficial, noisy spirit of the TV series.
62 Alice in Wonderland (2010) - Apr 08, 2011
Mini-Review: Tim Burton's Alice sacrifices the book's minimal narrative coherence - and much of its heart - but it's an undeniable visual treat.
88 Tangled (2010) - Apr 08, 2011
Mini-Review: While far from Disney's greatest film, Tangled is a visually stunning, thoroughly entertaining addition to the studio's classic animated canon.
79 Kick-Ass (2010) - Apr 08, 2011
Mini-Review: Not for the faint of heart, Kick-Ass takes the comic adaptation genre to new levels of visual style, bloody violence, and gleeful profanity.
38 Clash of the Titans (2010) - Apr 08, 2011
Mini-Review: An obviously affectionate remake of the 1981 original, Louis Leterrier's Clash of the Titans doesn't offer enough visual thrills to offset the deficiencies of its script.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with brandonsmith. Why not go rank more films, then come back and check it out again?