Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
ca1tra2
Flick Fan - 16 Films Ranked
Member Since: May 20, 2008
Location: California, USA
Bio: Movie fanatic... want to watch as many movies as possible, and spend a large chunk of my time doing just that. There aren\'t a lot of movies that I watch and don\'t like. I\'m a bit of a videophile!
Recent Rankings
82 Hot Fuzz (2007) - Jun 05, 2008
80 Two Mules for Sister Sara (1970) - May 22, 2008
Mini-Review: I grew up on movies like this...my dad was a "Western" freak. As a kid I'd sit and watch any Clint Eastwood and John Wayne movie that came on the TV. This isn't one of the best but it does rank up there.
87 Dirty Harry (1971) - May 22, 2008
Mini-Review: Sorry I grew up watching this stuff...any time it was on I'd have to watch it as a kid. I love the story and Clint Eastwood plays such a good tough guy.
92 Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000) - May 22, 2008
Mini-Review: Fight sequences are really good, and the story is also well written.
88 There Will Be Blood (2007) - May 22, 2008
Mini-Review: Excellent story, very well played out by the directors.
90 Juno (2007) - May 22, 2008
Mini-Review: Smart, hilarious, and quite touching.
30 Back to the Future Part III (1990) - May 20, 2008
Mini-Review: Trilogies just get worse as they go on, and "Back to the Future" is definitely a prime example of that.
88 Seabiscuit (2003) - May 20, 2008
Mini-Review: Good story I've seen it many times.
70 Iron Man (2008) - May 20, 2008
Mini-Review: Good movie Robert Downey Jr. plays a good character. There could be more action, but it was still a good storyline.
20 Austin Powers in Goldmember (2002) - May 20, 2008
Mini-Review: The Austin Powers series gets worse as they go, and this is definitely the worst of them.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with ca1tra2. Why not go rank more films, then come back and check it out again?