Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
cablecow
Flick Fan - 41 Films Ranked
Member Since: Mar 23, 2006
Location: Canada
Bio: No information
Recent Rankings
60 I, Robot (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Interesting movie if just for the FX. I would watch this once but probably not again.
80 Collateral (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Good movie with interesting plot which keeps you watching.
80 12 Monkeys (1995) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Great style and ambience with interesting characters.
85 Spider-Man (2002) - Aug 13, 2007
Mini-Review: This was an amazing movie to see in theatre with the big screen and sound the first time. I came out of the theatre buzzing with how good it was. I still like this movie, but the feeling has warn off with repeat viewings.
36 Harold and Kumar Go to White Castle (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: It's a sub-par comedy if you are not into pot jokes. Which I'm not.
46 The Italian Job (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: I would not actively go out and watch this film, it does not have any special appeal to me and it seems like a long car comercial.
30 The League of Extraordinary Gentlemen (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Terrible!
70 Mission: Impossible (1996) - Aug 13, 2007
Mini-Review: I fell asleep the first time I viewed this film, but after another attempt I actually liked it.
90 Predator (1987) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Arnold in his element along with some others for the ride.
86 Brazil (1985) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Amazing style and ambience as we ussally see from Terry. I ejoyed this film and it's pokes and quirks.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with cablecow. Why not go rank more films, then come back and check it out again?