Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jason Statham: great, h...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
caphector
Flick Fan - 31 Films Ranked
Member Since: Aug 18, 2007
Recent Rankings
75 Forrest Gump (1994) - Aug 18, 2007
Mini-Review: I need to read the book.
75 Shrek (2001) - Aug 18, 2007
Mini-Review: Nice parody of fairy-tales, with well-done parental bonuses thrown in for good measure.
90 The Incredibles (2004) - Aug 18, 2007
Mini-Review: Excellent spoof of the superhero genre.
80 Pirates of the Caribbean: At World's End (2007) - Aug 18, 2007
Mini-Review: I lost track of the double-crossings and triple-crossings and so on%u2026worth it just for some of the set pieces. I just with they'd cut about 30 minutes of long, gazing shots out.
75 Who Framed Roger Rabbit (1988) - Aug 18, 2007
Mini-Review: Lovely send-up of hard-boiled detective movies with excellent effects and toon/human interaction.
95 Citizen Kane (1941) - Aug 18, 2007
Mini-Review: Odd movie. Great cinematography, unusual plot%u2026I liked how they showed the reoccurring motif over time, I'm not sure I like the person this applied to.
95 Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983) - Aug 18, 2007
Mini-Review: More light sabers and the Force.
30 The Pink Panther (2006) - Aug 18, 2007
Mini-Review: The first Pink Panther movies wire subtle, nuanced, and hilarious. This wasn't.
30 Ferris Bueller's Day Off (1986) - Aug 18, 2007
Mini-Review: Ugh. Main character is annoying as hell and they torture a poor, defenseless car.
90 The Lord of the Rings: The Return of the King (2003) - Aug 18, 2007
Mini-Review: Excellent ending to the trilogy. Shame they didn't include the end as Tolkien wrote it.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with caphector. Why not go rank more films, then come back and check it out again?