![]() |
currently at ...
|
|
||||||||
chemical404 | |
![]() |
Celluloid Junkie - 2514 Films Ranked
Member Since: Oct 21, 2008
|
|
Message Sent!
Bio: I use following rating system:
0-10 - Movies that give me headache. Real physical pain to watch them. 11-20 - Movies that I hate. No artistic merit, no entertainment value. 21-30 - I disliked these films, felt like a waste of time. 31-40 - Although, they have some redeeming qualities, these movies are below average. 41-50 - Movies that can be entertaining or interesting to extent. A bit below average. 51-60 - OK movies. 61-70 - Good movies that I enjoyed watching and would recommend for others. 71-80 - Movies that I really liked and probably would want to see again. 81-90 - Classics. I think everyone should see these films right now. 91-100 - Life-changing films. Movies I would take to deserted island with me. If there is no short review, it means the rating is 3+ years old, and it might be way off from the rating I would give now. | |

| 49 | Bridesmaids (2011) - Feb 09, 2012 |
| 75 | Martha Marcy May Marlene (2011) - Feb 09, 2012 |
| 68 | Take Shelter (2011) - Feb 06, 2012 |
| 58 | Le Gamin au vélo (2011) - Feb 06, 2012 |
| 54 | Attack the Block (2011) - Feb 06, 2012 |
| 44 | Louis C.K. Live at the Beacon Theatre (2011) - Feb 05, 2012 |
| 39 | Hanna (2011) - Feb 02, 2012 |
| 55 | Tinker, Tailor, Soldier, Spy (2011) - Feb 01, 2012 |
| 96 | The Tree of Life (2011) - Feb 01, 2012 |
| 47 | Rango (2011) - Jan 31, 2012 |
Criticker.com © 2004-2012 - All Rights Reserved -
Privacy Policy |
Abuse Policy |
Contact |
About Us |
APIs |
Advertising & Press |
RSS8,146,000 Movie Rankings and Counting... |