Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
chemtrails
Film Freak - 891 Films Ranked
Member Since: Oct 3, 2009
Bio: I don't actually think chemtrails are real.
Featured Reviews
5 Boo (2005) - May 15, 2010
Mini-Review: There's something very educational about how bad this movie is. That is to say, if you do everything the exact opposite, you'll end up with a masterpiece. The acting and writing is absolutely horrendous, it's unreal how awful it is. Then the film is littered with stupidly random "scares" that are completely pointless and disconnected from any story or theme the film is trying to develop. That's the worst thing about Boo, the statement that horror movies are just incoherent crap with no meaning.
88 Cloverfield (2008) - Nov 17, 2010
Mini-Review: This is a movie about the internet. The real disaster of this disaster movie is the explosion of personal drama into the public space, triggered by the inability of Rob to keep his argument with Beth contained. The constant broadcasting of inner life (via social networking) is the psychological trauma realized in the Cloverfield Monster. Notice everyone taking pictures of the head of the statue of liberty with their phones = web 2.0 will destroy privacy rights.
70 Slumdog Millionaire (2008) - Feb 13, 2010
Mini-Review: Just foreign enough to be relevant, but not actually authentic, this film exists as a piece of poverty tourism. It's really hard not to like however and the disjointed narrative actually turns out to make some great transitions.
58 The Bucket List (2007) - Dec 25, 2009
Mini-Review: The baby boomers are dying soon so I guess we need a bunch of movies about death and how you too can lead a fulfilling life, having watched the 1001 completely unremarkable films with great actors but bad screenwriting you absolutely must see before you die.
85 Rear Window (1954) - May 10, 2010
Mini-Review: The definitive movie about watching movies. Stewart's wheelchair bound voyeur is more interested in the stories happening on the "screen" than in his awesome girlfriend. One thing you could learn from this is that sometimes what you observe reflects back on your own nature. Also the set looks pretty great.
95 This Is Spinal Tap (1984) - Jan 12, 2010
Mini-Review: A legacy of a culture is condensed so tightly and so intelligently that it transcends its pop origins. Funny throughout, played absolutely straight and without explanations. This film is a masterwork of cultural appropriation, authenticity and relentless humour.
86 La Haine (1995) - Oct 03, 2009
Mini-Review: A film that is as overwhelming and intellectually serious as you might expect from a black and white French ghetto tragedy. Recurring themes (such as out-group vs. in-group and the breakdown of social structures: family, police, transport) are effortlessly weaved into the narrative, making it fun to analyze.
79 Planet of the Apes (1968) - Nov 03, 2009
Mini-Review: For a classic it is lumbering in the first act and full of camera angles and music that lean more towards questionable than innovative. Nevertheless, Heston's powerful performance and a solid treatment of issues such as animal rights, origin myths and dehumanization, earn this film its status.
66 Avatar (2009) - May 01, 2010
Mini-Review: A technical achievement and the most calculated money-maker in history, this movie is a landmark and a trendsetter. However, the intentional lack of thought that went into this is very depressing. The damn thing is named "avatar" and not for a second does the question of identity vs. appearance come into play. Inhabiting another body is treated like putting on a fake nose. That's an intentional choice. Also worrying is the subtly imperialist/western domination of the na'vi by our hero.
75 28 Weeks Later... (2007) - Apr 16, 2010
Mini-Review: This film was inevitably going to be a let down. It revisits some of the main themes of 28 Days, but with a much narrower focus on the fascism/surveillance aspect and without any compelling characters. At some points it references the previous movie very explicitly, like when zombie-dad thumbs mom's eyes. But repeating that makes absolutely no thematic sense in this movie because it stood for something very specific in the first and lacks any context here.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with chemtrails. Why not go rank more films, then come back and check it out again?