Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
chengming
Movie Buff - 451 Films Ranked
Member Since: Oct 17, 2007
Location: Dusseldorf, Germany
Recent Rankings
65 Hanna (2011) - May 28, 2012
Mini-Review: Without the Chemical Brothers, this movie would be much less watchable...
55 Deep Throat (1972) - May 25, 2012
Mini-Review: Quite stylish for a porn movie, but just way too long (no pun intended).
80 Moonrise Kingdom (2012) - May 22, 2012
90 Metropolis (1927) - May 20, 2012
45 New York, I Love You (2009) - May 18, 2012
Mini-Review: I was expecting something along the lines of Paris Je T'Aime. Instead I got something along the lines of Gossip Girl. The Shekhar Kapur section was a notable exception - though it could just as easily have done without it's suprise ending...
85 City Lights (1931) - May 15, 2012
Mini-Review: Some slow parts in the last third of the movie, but the boxing match is one of the best choreographed scenes I've ever seen.
90 Requiem for a Dream (2000) - May 11, 2012
80 Memento (2001) - May 08, 2012
40 L'art d'aimer (2011) - May 07, 2012
85 To Live (1994) - May 01, 2012
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with chengming. Why not go rank more films, then come back and check it out again?