Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Lawrence Of Arabia (1962)
the Blog Server Upgrade
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
cinemaMaster
Flick Fan - 10 Films Ranked
Member Since: May 11, 2012
Location: Temple Hills, Maryland, USA
Recent Rankings
100 T6 Unforgiven (1992) - May 11, 2012
"Best Western Ever #10 on my favorite Movies."
100 T6 The Shawshank Redemption (1994) - May 11, 2012
"#9 on my List I love this Movie."
100 T6 The Silence of the Lambs (1991) - May 11, 2012
"Creepy, tenseful, and all around awesome. 8th Favorite Film Ever"
100 T6 Schindler's List (1993) - May 11, 2012
"Schindler's List is not only the greatest holocaust film ever made, its by far one of the greatest film in the history of cinema, and my 7th favorite film ever made."
100 T6 Goodfellas (1990) - May 11, 2012
"Goodfellas is a amazing and masterful gangster film that is one of my favorite films ever made. #6 Favorite Film Ever "
100 T6 Spirited Away (2002) - May 11, 2012
"An animated masterpiece. Spirited Away was to good for words. The plot was dramatic and heartfelt. The animation was hard to believe it was hand drawn. If you need a movie thats as good as this one, it'll be hard. #5 on my list. "
100 T6 Saving Private Ryan (1998) - May 11, 2012
"Saving Private Ryan is my favorite war film ever, and is to this day the best World War 2 film ever. What makes this film so tremendously amazing is the history, the realism, and the plot. #4 Favorite Film ever. Very Underrated in my books ;)"
100 T6 Pulp Fiction (1994) - May 11, 2012
"Pulp Fiction is one of the most original, astounding, best acted, and perfect movies ever, and is to this day Quentin Tarantino's best work and one of my all time favorite films. #3 On My Favorite Films Ever. "
100 T6 The Godfather: Part II (1974) - May 11, 2012
"The Godfather Part 2 is considered the greatest sequel that has ever been made and also considered the greatest film ever made by many people, and I can honestly this movie is totally worthy of those two statements. My #2 Favorite movie Ever."
100 T6 The Godfather (1972) - May 11, 2012
"The Godfather is considered the greatest film of all time, and it definently lives up to the title, from people, to critics, and to me #1 in my Books."
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with cinemaMaster. Why not go rank more films, then come back and check it out again?
cinemaMaster's Favorite...
DirectorsMartin Scorsese