Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
dalamar501
Flick Fan - 60 Films Ranked
Member Since: Oct 28, 2011
Location: Victoria, BC, Canada, Canada
Bio: I work at a video store and buy movies. Sweet. Also book hardcore punk shows.
Recent Rankings
94 Fish Tank (2009) - Oct 29, 2011
Mini-Review: Incredible film. It's use of lighting in so many scenes was amazing. Fassbender and Jarvis are amazing in this.
90 The Virgin Suicides (1999) - Oct 29, 2011
Mini-Review: Such a strong and close adaptation of the book. There were obviously somethings left out but that can be expected.
78 CQ (2001) - Oct 29, 2011
Mini-Review: Solid film. Enjoyed the concept and the jumping between multiple films that were happening within.
97 Lost in Translation (2003) - Oct 29, 2011
Mini-Review: This movie started a trend of me getting / developing my own taste in movies. Some of it has moved away from this but overall I can always come back to this movie and fall in love again.
85 Marie Antoinette (2006) - Oct 29, 2011
Mini-Review: This film is such a great period piece to perceive. I love the fact that the narrative has little impact on any of the mundane things that happen throughout.
91 Somewhere (2010) - Oct 29, 2011
Mini-Review: I absolutely love Sofia's movies. Can't get enough of this film.
87 Drive (2011) - Oct 29, 2011
Mini-Review: Strong neo-noir type film. Great pacing. Great scenes. Strong dialogue.
65 The Lost Boys (1987) - Oct 28, 2011
82 Full Metal Jacket (1987) - Oct 28, 2011
79 Aliens (1986) - Oct 28, 2011
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with dalamar501. Why not go rank more films, then come back and check it out again?