Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
damil
Cinema Addict - 2258 Films Ranked
Member Since: Mar 22, 2011
Location: New Zealand
Recent Rankings
80 Suddenly, Last Summer (1959) - May 28, 2012
Mini-Review: I thought this was a pretty amazing film. It presents a pretty scary image of insanity and medical science at times. The film is all dialogue and it’s beautifully written. It almost seems like poetry. The performances from Elizabeth Taylor and Katherine Hepburn were stellar. Add a wonderfully dramatic score and some fantastic imagery and you’ve got one absolutely brilliant film.
75 The Visitor (2008) - May 28, 2012
Mini-Review: I really liked this film. The director has a style that I really appreciate. I could never quite tell where the story was going with this one, but I always enjoyed where it ended up. I liked how it dealt with ideas of race, culture and immigration. It also presented a nice look at music. Richard Jenkins was great along with the supporting cast. All in all, it was a lovely, affecting film with a very real feel to it.
40 The Woman in Black (2012) - May 28, 2012
Mini-Review: I spent most of the time making Harry Potter jokes. I still don’t think Daniel Radcliffe can show emotion on film. I like the idea of having an old-fashioned ghost story, but this was the typical modern horror movie that startles rather than scares. Plenty of things jumping out with loud music cues. I think my main problem with it was that nothing happened. The plot was almost non-existent. It was just Radcliffe’s character putting himself in scary situations over and over.
60 And Then There Were None (1945) - May 27, 2012
Mini-Review: The book is far better, of course. The movie is too comical and over-the-top. There were several moments played for comedy which just shouldn’t have been in there. They mostly followed the novel except for the ending which was changed pretty dramatically. And not for the better. It’s a good mystery story, but I recommend reading the book over watching the film.
65 The Tempest (2010) - May 27, 2012
Mini-Review: I quite liked it. I was really impressed by the performances of Helen Mirren, Djimon Hounsou and Ben Wishaw. Even Russell Brand wasn’t bad. Visually, it was so stunning and amazing, I thought. Great cinematography and colours and visual effects. The ending of the story is a bit disappointing, but everything up until that is fantastic. If you like Shakespeare, I think it’s worth a watch. If not, you probably wouldn’t like it much.
75 The Thin Red Line (1998) - May 25, 2012
Mini-Review: This movie has a pretty epic cast. And all the actors gave great performances. I’ve never seen a war film quite like this one. It’s very much a Terrence Malick film, and indeed, often reminded me of The Tree of Life (2011). I thought the action scenes were very well choreographed. I won’t pretend every minute of the nearly 3-hour film kept me completely engaged, but I definitely recognise it as a beautiful piece of cinema.
80 Night and Fog (1955) - May 24, 2012
70 Shame (2011) - May 24, 2012
Mini-Review: I wanted to like it more than I actually did. I thought the direction was great & the cinematography was gorgeous yet appropriately dirty. Fassbender was amazing & filled with raw emotion in this. I was also really impressed with Carey Mulligan’s performance. It was very different to anything I’d seen her do before. The film did feel a bit directionless though. It didn’t have much in the way of a cohesive story. I think when the film is good, it’s really good & it outweighs anything negative.
70 1984 (1984) - May 22, 2012
Mini-Review: They followed the plot of the book pretty faithfully. However, as we’ve seen in many film adaptations of books, this isn’t always enough to make a successful movie. It’s hard to pinpoint exactly what was missing, but I think it had something to do with both the lack of first-person perspective and that it didn’t quite capture the atmosphere. It looked pretty good and the performances from John Hurt and Richard Burton were great. It doesn’t measure up to the novel, but it’s a decent adaptation.
65 The Pixar Story (2007) - May 21, 2012
Mini-Review: It wasn’t the best documentary I’ve seen, and I knew quite a lot of it already, but it was nice and interesting and really makes you appreciate the work that goes into these films and how much passion the people have for their projects.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with damil. Why not go rank more films, then come back and check it out again?