Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jason Statham: great, h...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
dmguidry
Movie Buff - 218 Films Ranked
Member Since: Jun 17, 2009
Location: USA
Recent Rankings
79 High Fidelity (2000) - Aug 21, 2009
Mini-Review: One of the best movies about getting over a bad breakup. Great cast, music, and acting. A truly underrated comedy.
53 Fahrenheit 9/11 (2004) - Aug 21, 2009
Mini-Review: The problem with this movie is the amount of leaps that it needs the viewer to take. It has lots of funny and interesting moments, but I am not quite sure what the purpose of making it was.
82 City of God (2003) - Aug 21, 2009
Mini-Review: One of the best foriegn movies of all time. A truly harrowing story with bleak circumstances, and morally ambiguous characters. If you don't mind subtitles it is a must see.
79 Die Hard: With a Vengeance (1995) - Aug 21, 2009
Mini-Review: This was actually my favorite of the die hard franchise. This was long before Samuel L. Jackson started to suck, and the movie is an absolute thrillride.
75 Bad Boys II (2003) - Aug 21, 2009
Mini-Review: I know this is just a terrible, big budget, explosion fest; and I could not care less. Nonstop action, jokes, and pure absurdity.
78 Casino (1995) - Jul 16, 2009
Mini-Review: While this mafia movie runs a tad bit long,
70 The Karate Kid (1984) - Jul 16, 2009
Mini-Review: Classic tale of a wimpy boy that learns martial arts and becomes a karate expert. One of the best kids movies of the 80's.
80 Training Day (2001) - Jul 15, 2009
Mini-Review: Oscar calibur performances all around in this look a dirty cops in L.A. Certainly should be a standard in the cop genre.
60 Jay and Silent Bob Strike Back (2001) - Jul 15, 2009
Mini-Review: Definately the weakest of the Jay and Silent Bob movies, but it has its moments. Cameos by Will Ferrel and Sean William Scott are bright spots.
4 Kids (1995) - Jul 15, 2009
Mini-Review: I just threw up a little in my mouth thinking about this Larry Clarke turd called kids. This movie has no redeeming qualities except it makes me never want to have a child. This movie sucks so bad that when I see the "actors" today in other roles, I hate them no matter what. Bad Bad movie.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with dmguidry. Why not go rank more films, then come back and check it out again?