Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jason Statham: great, h...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
drj802
Flick Fan - 23 Films Ranked
Member Since: Feb 8, 2007
Location: USA
Recent Rankings
79 A History of Violence (2005) - Feb 08, 2007
83 Blow (2001) - Feb 08, 2007
Mini-Review: Excellent Story of a Regular kid named George Yung"Young" who becomes One of Americas Biggest Drug Lords! Johnny Depp trully makes this movie what it is.. Based on a True Story. This Movie will shock and amaze you how high a person can get and how easily they can come down.... Overall this is one of the best drug movies ever made... the rise and fall of George Yung!
84 Heat (1995) - Feb 08, 2007
Mini-Review: Great Directing , Acting, and Storyline make for an Excellent Movie! Al Pacino and Robert DeNiro Star in an Incredicble Movie that ends up Putting Each other One on One. You'll Enjoy watching each characters side of the story and see how professional they are at there craft. It's a shame these one of a kind actors couldn't be involved in more movies together. Overall this is a Brilliant Film that I would rate up there with one of the best.
79 V for Vendetta (2006) - Feb 08, 2007
80 Carlito's Way (1993) - Feb 08, 2007
Mini-Review: If you're a Mob Movies kinda guy like me then this is a great movie for you! Al Pacino is amazing in it...You'll have plenty of twists and turns in this one.. Sean Penn also does a great job in his role... Overall this movie should be rated close to other greats like Goodfellas, Godfather, and Scarface.
82 X2: X-Men United (2003) - Feb 08, 2007
Mini-Review: If you love Comic books Made into Movies then you will love this one! I would rate this as the top one of the Triolgy. You find out how Wolverine became a mutant. More Characters are added from the previous first movie and it's really well Directed and Acted. Wolverine is my favorite Character and he really gets some excellent scenes to show of his talents! Overall this is a must see for fans of any Comic book like Movies or Sci-Fi for that matter..
83 Remember the Titans (2000) - Feb 08, 2007
Mini-Review: Remember the Titans is a movie that shows the struggles and lifestyles of America's youth during segregation. Denzel Washington gives one of his best performances as a black coach who takes a high school football team from being great to greatness! I love this movie personally because it came out when i was a Senior in high school. Our Football team matched there same record and it was amazing! Overall If you're a sports fan than this is a must see movie! Great Inspiration and Spirit!
83 Bloodsport (1988) - Feb 08, 2007
90 The Cutting Edge (1992) - Feb 08, 2007
Mini-Review: This is One of My Favorites! I love the struggle between the two main characters! The movie starts off with each character in there own little world. As the story goes on there world joins each other and they hate each other! Through it all they can't live without each other and it's a great show on them finding each other. Overall One of the Best Romantic Comedies i've ever seen... I love how the two main characters connect the end.
90 Can't Buy Me Love (1987) - Feb 08, 2007
Mini-Review: One of my Favorite Movies! I'm a big fan of the 80's and this is the best Movie made in that era. I love how through watching this movie you start routing for Patrick Dempseys character. I love movies that leave you with a good feeling at the end and something to think about. Overall This is One of the best Romantic Comedies ever made!
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with drj802. Why not go rank more films, then come back and check it out again?