Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
drstrangeluv
Film Freak - 793 Films Ranked
Member Since: Apr 16, 2009
Location: Charleston, WV, USA
Message Sent!
500 characters left
Bio: I take pictures.
Recent Rankings
85 Blow-Up (1966) - Feb 07, 2012
75 The Grey (2012) - Jan 31, 2012
Mini-Review: What responsibility do we owe to the dead? What responsibility do we owe to those yet to die? How do we go on living while others around us die? Far more than a by-the-numbers survivalist film, The Grey is a surprisingly introspective look at our own mortality. It's a grim affair from beginning to bitter end, holding nothing back as it delivers its message: for all of our instincts to survive, none of us ultimately will.
80 Floating Weeds (1959) - Jan 25, 2012
Mini-Review: Ozu's first color film is a reimagining of his 1934 silent classic "A Story of Floating Weeds." He uses sound and color to add further depth to his tale of fragile human emotions and changing values within Japanese society. In the time lapsed between the silent era and this remake, one can see how truly remarkable Ozu's compositions have become. His shots have become half stage play/half voyeurism, showing restraint while still pulling us into the corner to watch his subjects in joy and despair.
80 A Story of Floating Weeds (1934) - Jan 23, 2012
Mini-Review: Another great silent film by Ozu. Although its drama is a tad convoluted, Ozu's themes of Japan's evolving patriarchal society still resonate loud and clear. His camera continues to improve as well, framing shot after shot of intimate human interaction in beautiful fashion.
60 Raising Arizona (1987) - Jan 09, 2012
65 The Stranger (1946) - Jan 08, 2012
85 Johnny Guitar (1954) - Jan 06, 2012
Mini-Review: A noir-informed western painted with bright, saturated colors. It's certainly not a conventional film for the genre, with Joan Crawford as the tough saloon owner locked in a battle to the death with Mercedes McCambridge's Emma. It presents the lady as a force to be reckoned with as opposed to the damsel in distress. Even the title character, Sterling Hayden's Johnny feels secondary when Crawford is setting the screen on fire with her sharp tongue and fast gun. Great stuff.
55 The Glass Key (1942) - Jan 04, 2012
Mini-Review: William Bendix far outshines his bigger screen contemporaries Ladd and Lake in this mostly forgettable tale of political corruption. His turn as the sadistic and charismatic lug Jeff adds some excitement to what is mostly a dull affair.
75 Angel Face (1952) - Jan 03, 2012
Mini-Review: Doom and gloom abound from Preminger. Angel Face is well-shot, well-acted and has a great score. Mitchum feels sort of wasted here, playing the lovesick dope to Jean Simmons' femme fatale. Simmons' turn as Diane is chilling and her sociopathy cements her as one of the high water marks for deadly women in cinema during the era.
75 Taxi! (1932) - Dec 30, 2011
Mini-Review: James Cagney plays assholes so well. True to form, he steals every scene in this film as Matt, the cabbie with a real anger problem. A personal highlight is watching Matt lose it and punch his opponent out after he and co-star Loretta Young lose a dance-off.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with drstrangeluv. Why not go rank more films, then come back and check it out again?