drunkengoat

drunkengoat
Flick Fan - 87 Film Ratings
Member Since: 05 May 2006
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

95 95% American Beauty (1999) - Rated 14 Aug 2007
"Not very much bad to say about this movie. A perfect setting for the perfect story, and the fact that all the characters have flaws and personalities with which most of us would be able to identify one way or the other makes for an entertaining experience."
75 42% Saw (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Decent enough, but though it caught me off guard, hindsight revealed to me that it was more predictable than it allowed me to see before. Made it easier to predict the sequel's ending as well."
51 24% Baseketball (1998) - Rated 14 Aug 2007
"Being obnoxious as always, but what's.. . the point?"
80 58% Jaws (1975) - Rated 14 Aug 2007
70 32% Elephant (2003) - Rated 14 Aug 2007
"Wasn't there. Can't judge how accurately this movie in particular portrays the events that it reenacts. Told and performed well enough."
75 42% The Princess Bride (1987) - Rated 14 Aug 2007
"Replay value is right up there. I figure this is a guilty pleasure for most guys who wouldn't admit to it in mixed company."
85 70% Race for Your Life, Charlie Brown (1977) - Rated 14 Aug 2007
"One of the first movies I remember. Can't remember how many times I re-rented this from the library."
31 14% Speed (1994) - Rated 14 Aug 2007
"Yyy...eah. Okay. The bus can't stop because Dennis Hopper is watching you."
95 95% The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) - Rated 14 Aug 2007
"Hell, I enjoyed this whole trilogy."
90 80% The Lord of the Rings: The Return of the King (2003) - Rated 14 Aug 2007
"It's worth the time to finish up a well-crafted trilogy like "Lord of the Rings." However, several factors could lower your interest from the get-go, including lacking vital parts of the story, the extended ending, and the sheer length of this film, which comes close to or exceeds 200 mins running time. Fine film nonetheless."