Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
dwyer
Film Freak - 745 Films Ranked
Member Since: Dec 4, 2009
Location: honolulu, HI, USA
Bio: High-school teacher in Honolulu.
Recent Rankings
86 Moonstruck (1987) - Mar 13, 2011
77 Good Morning, Vietnam (1987) - Mar 13, 2011
72 The Golden Child (1986) - Mar 13, 2011
72 Back to School (1986) - Mar 13, 2011
75 Dragnet (1987) - Mar 13, 2011
31 Season of the Witch (2011) - Jan 17, 2011
Mini-Review: Leaving the theater, I was pretty sure this was one of the worst movies I'd seen in quite some time, but I gave it a night and a day to seep its way into my good graces, and I decided that taken seriously, this movie just sucks. I wondered if taken tongue-in-cheek, this film could work, like a film made to be played on Joe Bob Briggs's Drive-In Theater. But there just isn't enough there, 'though some of the dialogue would certainly be entertaining at 2:00 A.M. if enough Bagel Bites were present.
31 Gulliver's Travels (2010) - Jan 17, 2011
Mini-Review: You know, this had some potential. The set-up was there, the sweetness, the pathos for the film's main characters, the talent. But somewhere between an engaging first 15 minutes and a rock-and-roll, song-and-dance sequence in the final five minutes, it gets horribly lazy. That's too bad, because with a little more creativity from the writers and director, Gulliver's Travels could have been one of those rather rare films that cracks the kids up and rewards the parents who pay for the admission.
82 Quiet City (2007) - Jan 17, 2011
Mini-Review: Where most films' scripted dialogue cuts out awkward pauses or the verbal punctuation that's usually marked with "um" and "like," this film leaves that stuff in, so that we see the real-life spaces between the thoughts and sentences we're meant to hear. In fact, that describes other aspects of the film-making, too. We don't go from a conversation in a diner to Charlie's apartment without also seeing the characters walk from one to the other. We see the action or non-action in between the action.
85 The King's Speech (2010) - Jan 03, 2011
Mini-Review: Bonham Carter's bloodthirsty Bellatrix Lestrange is a joy in the Harry Potter films; it's an equal joy to see her in this more genteel territory. Colin Firth is excellent as the king who teeters between restraint and fury. I loved his outbursts of temper, as does Geoffrey Rush who plays with an underlined sadness throughout. Logue knows he can help him but that he won't fully be allowed to. Any shortcomings the story might have are made up for by the strong performances by the three principals.
68 We Are Marshall (2006) - Jan 01, 2011
Mini-Review: If you tend to enjoy tear-jerkers or football films, I think you'll like this one. Honestly, though, I wish there was a little more football. Since I enjoy football, I really want to see the football plays unfold the way you see them when you watch them on TV, but what you get is basically a lot of close-ups, the noise of contact, and jump-cuts to blurry action. It is exciting enough, but it isn't FOOTBALL. Of course, it doesn't want to be a football movie, so I sorta get that.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with dwyer. Why not go rank more films, then come back and check it out again?