Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
ear
Flick Fan - 10 Films Ranked
Member Since: Feb 20, 2010
Location: Tulsa, OK, USA
Recent Rankings
15 Stop! Or My Mom Will Shoot (1992) - Feb 20, 2010
Mini-Review: Pathetic comedy with Stallone as momma's boy. Cringe worthy and the definition of a Razzie.
75 Backdraft (1991) - Feb 20, 2010
Mini-Review: Standard action packed yarn that kept my interest but ultimately forgetable
70 Rocky II (1979) - Feb 20, 2010
Mini-Review: A respectable sequel but this series lost my interest soon after when Stallone ran this character into the ground.....yawn.
65 Jersey Girl (2004) - Feb 20, 2010
Mini-Review: melodramatic TV fare if you ask me.
100 The Sixth Sense (1999) - Feb 20, 2010
Mini-Review: This thriller has the best twist ever. Too bad every one knows it now. I saw it without a clue and it blew me away. It's still one of the best of its genre.
98 Lost in Translation (2003) - Feb 20, 2010
Mini-Review: Bill Murray gives a stunningly accurate take on a man facing a mid life crisis with a romantic interlude with a woman half his age. Japan has never looked more enticing.
85 Charlie and the Chocolate Factory (2005) - Feb 20, 2010
Mini-Review: Johnny Depp channels Michael Jackson in this creepy and ultimately heartwarming film that increased my appeal for dark chocolate.
100 The Silence of the Lambs (1991) - Feb 20, 2010
Mini-Review: Anthony Hopkins is chilling and Jodie Foster is mesmerizing in this brilliant,tense thriller.
97 Punch-Drunk Love (2002) - Feb 20, 2010
Mini-Review: Adam Sandler has never been better in this intoxicating and hilarious film gem.
95 A Christmas Story (1983) - Feb 20, 2010
Mini-Review: A classic Christmas comedy. A nostalgic memoir that most will identify with.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with ear. Why not go rank more films, then come back and check it out again?