Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jason Statham: great, h...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
ericdoyle
Flick Fan - 17 Films Ranked
Member Since: Dec 1, 2007
Location: USA
Recent Rankings
95 Dark Days (2000) - Dec 09, 2007
Mini-Review: gritty reality. big time dedication for filmmakers to spend/live nearly 2 years making this one underground -- literally.
85 Meet the Fockers (2004) - Dec 09, 2007
80 Training Day (2001) - Dec 09, 2007
95 The Big Lebowski (1998) - Dec 05, 2007
90 Almost Famous (2000) - Dec 02, 2007
Mini-Review: sincere film, well-acted, good script.
20 Mr. and Mrs. Smith (2005) - Dec 02, 2007
Mini-Review: so predictable and melodramatic. It's what Hollywood gets when it focuses on stars instead of solid screenwriting. Gone are the old days, I guess.
90 Total Recall (1990) - Dec 02, 2007
Mini-Review: well-told sci-fi story keeps you engaged til the end
100 Breathless (1960) - Dec 01, 2007
Mini-Review: I love the French New Wave era. Godard is one of my favs. quirky, funny and deep.
95 Short Cuts (1993) - Dec 01, 2007
Mini-Review: It's rare that a film has a profound affect on your life - this one did for me. Altman is fabulous -- he picked a great writer in Raymond Carver, whose short story was the genesis for this movie. Biting, quirky social critic of modern life in America.
90 Night on Earth (1991) - Dec 01, 2007
Mini-Review: Roberto Benigni teams up with Jarmusch again. Interweaving different cabby stories -- good stuff. I've always felt cab driver stories are an interesting barometer of what makes a culture and society tick.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with ericdoyle. Why not go rank more films, then come back and check it out again?