Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Oscar Nominations 2012
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
eyeforfilm
Flick Fan - 37 Films Ranked
Member Since: Mar 31, 2009
Location: Australia
Message Sent!
500 characters left
Bio: This is not an official EyeForFilm intiative, it is simply a fan collection of all the website\'s film rankings. The reviews of which can be found at the official website, www.eyeforfilm.co.uk
Recent Rankings
30 27 Dresses (2008) - Apr 19, 2009
Mini-Review: "I can't think of one original thing in this film."
20 28 Days (2000) - Apr 19, 2009
Mini-Review: "Vrushingly predictable."
45 28 Weeks Later... (2007) - Apr 19, 2009
Mini-Review: "28 Weeks Later... is an unmissable zombie holocaust. Missing it would be like sleeping through world's end."
3 28 Days Later (2002) - Apr 19, 2009
Mini-Review: "Garland needs to go back to the drawing board and look up the term 'character development' in his notes."
45 The Actors (2003) - Mar 31, 2009
Mini-Review: "...heralds a summer of unconditional delight."
30 Across the Universe (2007) - Mar 31, 2009
Mini-Review: "Overall a mixed bag. Good bits. Great bits. Bits in which you want the ground underneath your reclining cinema chair to open and swallow you up."
25 The Accidental Husband (2008) - Mar 31, 2009
Mini-Review: "Essentially a celebration of glorious selfishness."
30 Accepted (2006) - Mar 31, 2009
Mini-Review: "...scrapes the bottom of the barrel when it comes to toilet humour yet still somehow manages to charm."
50 Accattone (1961) - Mar 31, 2009
Mini-Review: "Pasolini succeeds in taking a small story anchored in the grim realities of post-war poverty and deprivation and giving it the sweep of operatic, even transcendent, emotion and spirituality."
40 About Schmidt (2002) - Mar 31, 2009
Mini-Review: "About Schmidt is about wasted lives. These people are dull, sad or whingesomely vulgar."
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with eyeforfilm. Why not go rank more films, then come back and check it out again?