f201

f201
Movie Buff - 128 Film Ratings
Member Since: 28 Jul 2008
Location: Indianapolis, IN, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

79 59% Raising Arizona (1987) - Rated 19 Aug 2008
90 94% Taxi Driver (1976) - Rated 13 Aug 2008
80 66% Tropic Thunder (2008) - Rated 13 Aug 2008
"Absolutely hilarious."
70 37% Gangs of New York (2002) - Rated 12 Aug 2008
85 81% United 93 (2006) - Rated 09 Aug 2008
"I came in expecting preachy, maudlin, jingoistic nonsense. I came out sweaty and breathless, feeling as if I'd just been kicked in the solar plexus. This movie makes no statement other than "we're fucked." And it makes it in bold, 20 foot high letters. By the way: will the truthers please fuck off. We know we're all sheeple, great, now go jerk yourselves off somewhere else."
75 52% Gladiator (2000) - Rated 29 Jul 2008
70 37% Black Hawk Down (2001) - Rated 29 Jul 2008
"The movie unforgivably glosses over one of the main themes of the book - the complexities of the political situation in Somalia and how military force alone could never solve it. The book describes how the Americans launched a rocket attack on a meeting of Somali elders, intellectuals, and poets under the mistaken impression that Adid's lieutenants were in attendance. The movie, on the other hand, shows the Somalis as so many sheep to be put to the slaughter. Still, it's good war porn."
75 52% American Gangster (2007) - Rated 29 Jul 2008
45 8% Juno (2007) - Rated 28 Jul 2008
"Disliked it intensely. The dialog was stilted and unnatural, and the characters were annoying. Jason Bateman's character was made out to be a horrible bastard because he wanted to pursue his dream. Let's hope Diablo Cody goes back to stripping for hipster cred."
85 81% The Sting (1973) - Rated 28 Jul 2008