farukahmet

farukahmet
Movie Buff - 443 Film Ratings
Member Since: 09 Dec 2011
Location: Istanbul, Turkey
Age: 41
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: My rating system:

10 TOXIC. So bad, or hurtful, or immoral as to render any technical evaluation irrelevant. A film that takes something away from life.
20 TERRIBLE. Not a single good thing to say, but not toxic per se.
30 BAD. Why did they bother? (Why did I?)
40 WEAK. May have a good performance here, a nice scene there, or some sort of value to someone in a particular way, but shoddy in every other regard.
50 MEDIOCRE. For every good thing it has going for it, there is another one countering that.
60 FINE. A fairly well-made version of what it is trying to be. Fundamentals are there, but no real inspiration or spark of magic.
70 GOOD. A good idea, executed well, with a couple of glistening moments. Still probably forgettable.
80 GREAT. High quality. A compelling story, told with conviction. Consistently shines, but may have a couple of comparatively weaker moments or features.
90 EXCELLENT. A flawless version of what it is trying to be, or, if it has detectable defects, it also does something extraordinary to overcome them.
100 TRANSCENDENT. So great, or transformative, or inspirational as to render any technical evaluation irrelevant. Not impossible, but irrelevant.

more Recent Ratings

70 67% She Came to Me (2023) - Rated 20 Apr 2024
70 67% Holy Motors (2012) - Rated 24 Mar 2023
30 8% See How They Run (2022) - Rated 08 Nov 2022
65 58% Blithe Spirit (1945) - Rated 28 Oct 2022
85 94% WALL·E (2008) - Rated 27 Jun 2022
50 29% Godzilla vs. Kong (2021) - Rated 27 Jun 2022
70 67% Leave No Trace (2018) - Rated 27 Jun 2022
75 81% The Mitchells vs. the Machines (2021) - Rated 27 Jun 2022
40 16% Army of the Dead (2021) - Rated 27 Jun 2022
70 67% Emma. (2020) - Rated 27 Jun 2022