Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jim Jarmusch's Dead Man...
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
felipelahm
Cinema Addict - 1692 Films Ranked
Member Since: Dec 29, 2008
Location: Brasília, Brazil
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
85 The Life Aquatic with Steve Zissou (2004) - Feb 08, 2012
Mini-Review: This Costeau-inspired, 1970s-driven father-and-son drama is Anderson's loveliest film: it might as well be the first avant-garde feature of the 21st century with a true, gentle heart. It's also the a great collective effort: Seu Jorge's nice David Bowie adaptations, my Sigur Rós' favourite song, Selick's strange animation segments, and warm acting all around. Just lovely.
62 Hotel Chevalier (2007) - Feb 07, 2012
67 The Darjeeling Limited (2007) - Feb 07, 2012
Mini-Review: The scripts allows the characters to be completely self-conscious -- this is bad --, but I guess Anderson never designed a movie as exquisite as this one -- the horizontal (and also the 1970s-inspired travelings) shots suits the storytelling with great moves and sequences, and the Kinks songs set just the right mood. This is the case in which the content never meets the decoration, though. You know, sometimes trains get lost.
74 Take Shelter (2011) - Feb 06, 2012
Mini-Review: It came to a certain point that I got really confused. I just didn't know if I were watching a dreadful diary of another mad man, a frightening tale about the end of the world or a very smart horror film inspired by the financial crisis and the consequent breakdown of happy families. Take Shelter immerses itself in a long suburban journey of anxiety, fear and total lack of security. And it only reveals more and more disturbance.
40 Mafia! (1998) - Feb 04, 2012
Mini-Review: Abrahams tries too hard to make this Godfather-meets-Casino work -- some scenes are good, others totally suck --, but his failures are there to be noticed since the beginning: without the Zucker brothers on his side, he has problems with the storytelling and most of the gags are unoriginal -- they just make fun of other films, and that's it. Bridges, doing his last film with the ZAZ team -- or at least with just the A team --, shines.
35 I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007) - Feb 04, 2012
Mini-Review: Dugan really likes this raunchy kind of comedy, but he's got absolutely no skills to make the whole feature a funny package of gags or even, let's just say, to click a couple of decent scenes. Still, I'm a big fan of Kevin James, the greatest campy actor of our time.
52 Le nom des gens (2010) - Feb 02, 2012
Mini-Review: A familiar wild-girl-seduces-ordinary-guy dramedy smartly scripted with a racial/political agenda and shot as some sort of communist soft porn. It works for 20 minutes or so -- like any indie happysad feature --, and then it becomes the typical "special" love story of another "strange" couple.
86 Fantastic Mr. Fox (2009) - Jan 31, 2012
Mini-Review: Anderson's well-known quirky tone meets the animation field -- the old-school one -- with amazing results. This is a highly enjoyable and unique piece of story -- kids may find it scary --, told in a frenzied narrative and crafted with millions of eye-popping textures.
48 J. Edgar (2011) - Jan 30, 2012
Mini-Review: I didn't know Clint could direct such an uninspired, loosely crafted film as this J. Edgar. Shifting the timeline of Edgar's life, the director easily puts his public and personal sides into perspective, but fails to give more than a just cold, well-informed biopic. Despite its dialectical tensions -- it blends the pride of the FBI figure with the fragility of the private man --, it's a lifeless work.
74 Citizen Ruth (1996) - Jan 29, 2012
Mini-Review: Working with such an original script, Payne finds just the right tone -- one doesn't take anything too seriously, neither baby savers nor pro-choice members -- to build an intense, awkwardly moving and funny dramedy about this sick woman and her thoughts on having an abortion. Laura is scandalously good.