Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
fi_chince
Movie Buff - 474 Films Ranked
Member Since: Nov 18, 2010
Location: Toronto, ON, Canada
Recent Rankings
78 The White Stripes Under Great White Northern Lights (2009) - Apr 11, 2011
Mini-Review: Great concert footage and behind-the-scenes stuff. I love how Meg is so quiet that they have to put subtitles whenever she talks. She drums loud but talks quiet.
80 Magnolia (1999) - Apr 05, 2011
75 Taxi Driver (1976) - Apr 05, 2011
80 Raging Bull (1980) - Apr 05, 2011
72 Goodfellas (1990) - Apr 05, 2011
75 Catfish (2010) - Apr 04, 2011
Mini-Review: I didn't think it was real at first, until the ending. Then I realized that this kind of thing probably happens all the time, but they were lucky enough to be documenting it.
68 [Rec] (2007) - Mar 29, 2011
Mini-Review: Kind of like a smaller-scale Cloverfield. I don't think it was that effective in terms of horror because I never felt that scared. I don't think I need to watch any more of this type of movie, I think it's been played out.
70 Midnight Cowboy (1969) - Mar 29, 2011
Mini-Review: I watched it because of the Seinfeld episode where George buys "the Jon Voight Car" and they reference the movie. Didn't love the movie, it was a bit too drug-trippy in some parts. But at least I get the Seinfeld jokes more now.
62 The Five Obstructions (2003) - Mar 29, 2011
70 Close Encounters of the Third Kind (1977) - Mar 29, 2011
Mini-Review: Visually impressive. However, the story and the character development take too many leaps to be believable. I wouldn't count it among Spielberg's best.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with fi_chince. Why not go rank more films, then come back and check it out again?