Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jim Jarmusch's Dead Man...
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
forehead1
Cinema Addict - 1411 Films Ranked
Member Since: Dec 26, 2009
Location: UK
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
70 Dead Set (2008) - Jan 23, 2012
Mini-Review: Satirical yet at times genuinely creepy, the social commentary is exactly what you'd expect from Charlie Brooker (and indeed strongly reflects Romero's Dawn of the Dead: replacing consumerism with insta-fame reality TV). As so often with zombie flicks the conclusion is a bit of a letdown, but considering the oversaturation of the 'undead' genre these past few years and the fact Shaun of the Dead is unlikely ever to be topped, it's praise enough that I still enjoyed this as much as I did.
80 Life on Earth (1979) - Jan 14, 2012
Mini-Review: This engrossing multi-part look into the history of the biological world misses top marks due to a few dud episodes that fall into the nature documentary pit of simply 'animal watching' rather than providing much useful information. Others are fantastic though, and considering its age it's still a great overview of the subject.
50 Eddie Izzard: Stripped (2009) - Dec 30, 2011
Mini-Review: More latter-day Izzard, which is an equal mixture of praise and criticism. It's credit to the man's personality, presence and natural wit that the audience allow his offbeat musings to continue for so long, but compared to his early work the lack of solid 'jokes' to hold these together is noticeable. This over-indulgence can at times be brilliant but often leads to tangents that go nowhere and just become tiresome. Still a funny bloke, but more focus would help.
50 Stephen Merchant: Hello Ladies... Live! (2011) - Dec 29, 2011
Mini-Review: It never makes you feel like turning off early, but praise can only be limited to "shows potential" in this work-in-progress set. While competent on stage Merchant lacks the timing and delivery of his more experienced counterparts, meaning that even his best ideas aren't realised to their full potential. A passable first effort but he'll need to come back with consistently stronger material if he truly wants to be recognised as an accomplished stand-up.
20 9 (2009) - Dec 18, 2011
Mini-Review: I wanted to give up on 9 after just 30 minutes and now really wish I had. Representing everything that's bad about the glut of modern CGI flicks (poorly-written, derivative, uninventive characters, visuals over story, flat A-list voice acting...) its worst crime is expecting, nay relying, on the audience to sympathise with characters we do not know in a story we haven't experienced develop. Whatever comment it was trying to make on science and spirituality is completely lost too.
60 A Christmas Carol (2009) - Dec 18, 2011
Mini-Review: A crisp, atmospheric adaptation of Dickens' classic that's just too short for the audience to really buy Scrooge's transformation.The story is built up slowly and delicately but starts to accelerate a tad too fast through the spirits' visitations and by the time of the gratuitous Ghost of Christmas Yet To Come carriage chase you've given up on characters and plot coming before big-screen entertainment.Although I've no doubt it would've looked miles better on an IMAX screen than my ageing laptop.
50 Bad Teacher (2011) - Dec 08, 2011
Mini-Review: The dizzying incohesiveness of the plot (leaping from scene to scene with only a very loose, standard storyline as backbone) suggests this was either repeatedly raped by the producers or the writers just lazily strung a load of lame gags together and hoped for the best. I really wanna give this a lower rating but the guilty truth is I did chuckle a fair few times throughout, even if the potential for much darker humour is nowhere near realised. A very poor man's School of Rock.
70 The Little Matchgirl (2006) - Dec 08, 2011
Mini-Review: Nice animated short which lets the visuals tell the tale amidst a dialogue-free, orchestrally-scored soundtrack. Not being familiar with the story when watching this made the bleak ending (which I certainly wasn't expecting from a Disney production) that much more powerful.
30 The Joneses (2009) - Nov 28, 2011
Mini-Review: Any potential provided by the concept quickly disappears in this poorly-written, chemistry-devoid effort that runs a few bland sub-plots before petering out into nothing. Duchovny does his best to carry the film, and Cole and Headly perform well in their roles as the neighbours, but at no point do you care about the fate of any of the characters. Bizarrely, there doesn't even seem to be a climax to the main story, it all coming across like an idea brainstorm rather than a finished movie.
40 Machete (2010) - Nov 26, 2011
Mini-Review: When did saying "It's a Robert Rodriguez film" become a paraphrase of "Don't bother"? He continues his transition from filmmaker to film student with another well-observed, intentionally-crappy throwback that seems almost wilfully ignorant of the fact such tripe was originally down to severe budget contraints and lack of talent, rather than some smug writer/director winking at the camera for 100 minutes. An expensive replica that isn't funny enough to be a parody, yet adds nothing to the genre.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with forehead1. Why not go rank more films, then come back and check it out again?