Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jason Statham: great, h...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
geoman
Flick Fan - 18 Films Ranked
Member Since: Nov 9, 2007
Location: kutztown, pa, USA
Recent Rankings
50 Twisted (2004) - Nov 09, 2007
Mini-Review: SO predictable, within the first 20 minutes of the film I knew exactly who the murder was. Even after they were trying to get us to believe it was the other guy, it just did not pan out. It was entertaining if you're not looking for a Who Done It flick.
70 Hook (1991) - Nov 09, 2007
Mini-Review: "Bring me Peter Pan!" Dustin Hoffman, you did it again. without him this film would have been shit.
1 Napoleon Dynamite (2004) - Nov 09, 2007
Mini-Review: A COMPLETE WASTE OF TIME... I DID NOT LAUGH ONCE!
85 Edward Scissorhands (1990) - Nov 09, 2007
Mini-Review: A GREAT MOVIE ABOUT DIVERSITY AND EXPLOITATION OF THOSE WHO ARE DIFFERENT!
30 Friday the 13th: The Final Chapter (1984) - Nov 09, 2007
Mini-Review: ENOUGH ALREADY!
75 The Exorcist (1973) - Nov 09, 2007
Mini-Review: This film, although a classic, I found to be more comical than terrifying. the whole "Let the power of Christ compel you" was Funny as hell.
95 Rent (2005) - Nov 09, 2007
Mini-Review: Rent is a multistory musical about the New York Ghetto and everyday life trying to become something. They are faced with many everyday challenges from romance to life with AIDS.
90 American History X (1998) - Nov 09, 2007
Mini-Review: A film that is beyond its time about a family torn apart by racial discrimination. the radical civil rights version of "Philadelphia"! A GREAT FILM!
90 Pulp Fiction (1994) - Nov 09, 2007
Mini-Review: What a great film. A multistory plot that ties all together at the end. It has something for everyone in it (I.E. Romance, suspense, action, comedy, drama, ect.).
60 Donnie Darko (2001) - Nov 09, 2007
Mini-Review: A so-so movie about space and time. Maybe I'm the only one that got pissed after watching this nonsense. The whole time travel thing in this movie does not pan out at the end.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with geoman. Why not go rank more films, then come back and check it out again?