Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum "Act of Valor"
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
gibberish
Movie Buff - 114 Films Ranked
Member Since: Mar 25, 2006
Location: Australia
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
70 The Amityville Horror (2005) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Surprisingly scary, although the plot as usual in contemporary horror films is rather flimsy and only serves to deliver the scares.
45 The Phantom of the Opera (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: One of the most boringly craptastic despilays of gaudiness I've ever seen, and widely miscast. with the exception of Simon Callow, Miranda Richardson and Minnie Driver, this is totally lacking in vibrance or character. Emmy Rossum, please close your mouth.
65 Anger Management (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Another Adam Sandler comedy, but enhanced by the presence of Jack Nicholson and Marisa Tomei.
80 Atlantis: The Lost Empire (2001) - Aug 13, 2007
Mini-Review: A better than expected Disney animation starring the vocal talents of Michael J. Fox.
50 Austin Powers in Goldmember (2002) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Faces the same pros and cons as in the previous Austin Powers movies: alternately hilairious and dumb.
50 Austin Powers: The Spy Who Shagged Me (1999) - Aug 13, 2007
Mini-Review: At times extremely hilarious, especially during the musical moments but at other times extremely stupid.
80 Basic Instinct (1992) - Aug 13, 2007
Mini-Review: A guilty pleasure, but a relatively well-made one with a now iconic performance from Sharon Stone.
30 Batman & Robin (1997) - Aug 13, 2007
Mini-Review: A mess and an ego-vehicle for George Clooney with embarrassing acting turns from all involved.
50 Billy Madison (1995) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Adam Sandler at arguably his dumbest, but the film is saved by a hilairious musical sequence.
80 The Blair Witch Project (1999) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Might not match up to the million dollar hype but by the end it'll scare the pants off you.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with gibberish. Why not go rank more films, then come back and check it out again?